ابلاغ محدوده حریم پل تاریخی «یدی گوز» اردبیل

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به گردشگری و میراث فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، از ابلاغ محدوده حریم پل تاریخی «یدی گوز» اردبیل خبر داد و گفت:طبق بند 12 از ماده 3 قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب سال 1367 و مواد مربوطه از قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب 1309 و نظام نامه اجرایی آن، این محدوده ابلاغ شده است.

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا به نقل ازروابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل، نادر فلاحی ، او به ابلاغ نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مربوط به اثر ملی فرهنگی، تاریخی پل داشکسن( یدی گوز) واقع در شهر اردبیل اشاره کرد و گفت: این اثر به شماره 875 در تاریخ 28/05/1348 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فلاحی در ادامه خاطر نشان کرد: محدوده حریم اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت اداره کل میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب می شود.

فلاحی با تاکید به اهمیت صیانت از آثار تاریخی متذکر شد: مرتکبین به جرایم مشمول مجازات های قانونی خواهند بود.

او با بیان اینکه مراتب ابلاغ محدوده به تمامی دستگاه های اجرایی اطلاع رسانی می شود، تاکید کرد: تمامی دستگاه های اجرایی ملزم به اجرای ضوابط با هدف صیانت از آثار تاریخی هستند.

خبرنگار-محمد پورتقی

معاون میراث فرهنگی هرمزگان:150 سکه در هرمزگان مرمت شدند.

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به گردشگری و میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی هرمزگان از مرمت 150 سکه تاریخی در این استان خبر داد و گفت:مرمت این سکه ها به مدت یک ماه انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان، عباس نوروزی با اشاره به این موضوع گفت: 150 عدد سکه نقره مربوط به دوره اشکانی، ساسانی و صفوی توسط کارشناس مرمت زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی مرمت شدند.

او با اشاره به اینکه این سکه ها از وضعیت نامناسبی چون بیماری های فلزی برخوردار بودند، بیان کرد: مرمت این سکه ها به مدت یک ماه در موزه مردم شناسی خلیج فارس انجام شد.

نوروزی خاطر نشان کرد: اعتبار مرمت سکه ها از محل اعتبارات ملی پرداخت شده است.

خبرنگار-محمد پورتقی

قرار داشتن 20 واحد اقامتگاه بوم گردی در دومین جشنواره ملی گردشگری ارومیه

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به گردشگری و میراث فرهنگی

کارشناس اکوتوریسم و بوم گردی در رابطه با حضور داشتن 20 واحد اقامتی در دومین جشنواره ملی گردشگری ارومیه گفت: تعداد 20 واحد اقامتگاه بوم گردی از استان و کشور در دومین جشنواره ملی گردشگری ارومیه حضور خواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا به نقل از روابط عمومی ادره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، کارشناس اکوتوریسم و بوم گردی استان گفت:« طبق رایزنی ها و دعوتی که به عمل آمده بهره برداران 20 واحد اقامتگاه بوم گردی از استان و کشور با حضور در دومین جشنواره ملی گردشگری ارومیه، به معرفی واحدهای اقامتی خود می پردازند».
ودود فخاری با اشاره به اینکه از این تعداد 9 اقامتگاه از استان آذربایجان غربی است افزود: «امسال استقبال واحدهای بوم گردی از جشنواره بیشتر بوده و نسبت به اولین جشنواره که سال گذشته برگزار شد دو برابر افزایش داشته است».

وی در پایان یادآور شد: «آخرین آمار واحدهای بوم گردی در استان 20 مورد می باشد که در هفته دولت در سال جاری 3 اقامتگاه بوم گردی دیگر به بهره برداری خواهند رسید».

گفتنی است که دومین جشنواره ملی گردشگری ارومیه از 26مرداد ماه به مدت 4 روز در تفرجگاه پارک جگلی ارومیه برگزارمی شودکه درآن گروه های مختلف هنری، ادارات کل و نهادهای فعال گردشگری کشور و سایر فعالین حوزه گردشگری حضور خواهند داشت.

خبرنگار-محمد پورتقی

سامان‌دهی و توزیع سفر را با اجرای طرح «ساب»

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به گردشگری و میراث فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا ،ولی تیموری، معاون گردشگری کشور گفت: برنامه‌ریزی‌هایی در قالب طرح «ساب» انجام‌شده تا مسافران دریابند که اگر در چهارچوب یک تور و به شكل برنامه‌ریزی‌شده سفر کنند، سفر پربارتر و باکیفیت‌تری را تجربه خواهند کرد.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور در چهل و یکمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اظهار کرد: «بر اساس بحث ضرورت فرهنگ‌سازی در سفر که موضوع جلسه گذشته بود، کمیته فرهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر مأموریت یافت تا این کار را به شکل نهادینه اجرایی کند.»

او افزود: «در حال حاضر بیش از 20 دستگاه و سازمان در داخل این مجموعه عضو هستند که می‌توان از ظرفیت آن‌ها استفاده کرد تا این موضوع نهادینه شود. این موضوع فقط به رعایت آداب‌ورسوم محلی و احترام به هنجارهای محلی خلاصه نمی‌شود و همه باید در این زمینه تلاش کنیم.»

تیموری در ادامه گفت: «در بخش آموزش، طرح نظام جامع آموزش گردشگری کشور در حال آماده شدن است که تکالیفی برای سازمان میراث فرهنگی و سایر سازمان‌ها در آن پیش‌بینی‌شده است، یک‌سری از برنامه‌ها قالب آموزشی و آگاهی‌بخشی در این خصوص دارند، هم در بعد گردشگران سفر (خدمات‌گیرندگان) و هم در بعد میزبانان سفر (ارائه‌دهندگان خدمات) و افرادی که به شکل رابط در این میان خدماتی ارائه می‌دهند، باید فرهنگ‌سازی‌ شود که برنامه‌هایی در حال انجام است.»

او با تأکید بر پیگیری هدایت گردشگر و مسافر به سمت سفرهای برنامه‌ریزی‌شده گفت: «در کمیته فرهنگ‌سازی ستاد هماهنگی خدمات سفر، برنامه‌ریزی‌هایی شده تا مسافران دریابند که اگر در چهارچوب یک تور برنامه‌ریزی‌شده سفر کنند، سفر پربارتر و باکیفیت‌تری را تجربه خواهند کرد و این کار علاوه بر بالا بردن کیفیت تجربه بازدید گردشگر، هزینه‌های او را در قالب سفر تور پایین می‌آورد، در قالب طرح «ساب» (سفرهای آسان برنامه‌ریزی‌شده) سعی ما این است که تعادل و توازنی بین سفر و مسافر شکل بگیرد.»

معاون گردشگری همچنین گفت: «با وجود همه مشکلات اقتصادی، مردم همچنان سفر را در برنامه‌های زندگی خود دارند، ولی برنامه‌ای برای این سفرها ندارند. وقتی سفر با برنامه‌ریزی و هدفمند باشد، سیاست‌ها می‌تواند مردم را به‌سمت کاهش یا افزایش بسته‌های سفر پیش ببرد. با ایجاد این طرح به‌دنبال سامان‌دهی و توزیع سفر هستیم.»

او بابیان این‌که بحث گردشگری در کشور روند پرشتابی را طی می‌کند، خاطرنشان کرد: «سال 97 را با 52درصد افزایش گردشگران ورودی به پایان رساندیم، در سه‌ماهه نخست امسال مشابه سال گذشته روند افزایشی داشتیم، ماندگاری گردشگران هم به حجم قابل قبولی رسیده است. امسال سازمان جهانی گردشگری در حوزه بین‌الملل، عدد خوبی را اعلام کرده است.»

ارائه بسته سفر به هر استان

فریدون محمدی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نیز در این نشست با اشاره به طرح باشگاه «ساب» تصریح کرد: «در سال‌های گذشته پروژه‌های مختلفی در این خصوص تصویب و اجرا شد که نتایجی هم داشته است اما آنچه در طرح ساب مدنظر ماست، این است که بحث سفر در داخل کشور یک بحث فراسازمانی است و همه دستگاه‌هایی که عضو ستاد هستند اگر بیشتر از سازمان گردشگری در آن نقش نداشته باشند، کمتر از آن نقش ندارند.»

او افزود: «31 استاندار به‌عنوان روسای ستاد اجرایی استان‌ها هستند و در سطح استان‌ها مدیران گردشگری ما، دبیران ستاد هستند. تشکیلات خوبی که می‌تواند این برنامه را در کشور اجرایی کند. درواقع در این طرح می‌خواهیم به بسته سفر برسیم نه پول. باید برای هر استان بسته سفر خوبی ارائه شود که شامل تمام خدماتی است که یک مسافر می‌تواند در هر استان آن‌ها را دریافت کند. قرار بر این است که استاندار در هر استان دو بسته سفر را با مدیریت استاندار و همه دستگاه‌های عضو ستاد اجرایی سفر استان، آماده و برای ما بفرستند.»

محمدی همچنین به راه‌اندازی سامانه جامع خدمات سفر اشاره کرد و گفت: «سامانه جامع خدمات سفر از زمان حضور دکتر تیموری در ستاد مطرح شد. سامانه 09629 اطلاعات سفر گردشگری استان‌ها و جاذبه‌های آن را دارد و اکنون مأموریت داریم این سامانه را تبدیل به سامانه جامع خدمات سفر کنیم که این سامانه بتواند اطلاعات کاملی از سفر را در اختیار مسافر قرار دهد.»

همچنین پیشنهاد تهیه و تولید کلیپ‌های کوتاه در خصوص فرهنگ‌سازی سفر توسط دستگاه‌های فرهنگی با هماهنگی دبیرخانه ستاد در جلسه کمیته فرهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر مورد توجه قرار گرفت.

پخش کلیپ‌های تولیدی دستگاه‌های عضو ستاد از تمامی رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی، همكاری صدا و سیما برای حضور اعضا و كارشناسان سفر در برنامه ویژه «راهی شویم» شبکه رادیویی پیام و آوا نما، تولید برنامه ویژه در راستای ایجاد فرهنگ سالم سفر و فرهنگ اسلامی و پخش از شبکه‌های سراسری از سوی صداوسیما، فعال‌تر كردن کمیته فرهنگی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها،تولید برنامه‌های فرهنگی جهت پخش در شبکه‌های استانی از سوی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها و پیگیری پیرامون گنجاندن مطالب مرتبط با فرهنگ‌سازی سفر در کتب درسی دردوره‌های مختلف تحصیلی از سوی آموزش و پرورش از دیگر پیشنهادات این كمیته بود.

چهل و یکمین نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر از سوی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر صبح روز سه‌شنبه 22 مردادماه با حضور نمایندگانی از نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط همچون وزارت صنعت، معدن، تجارت، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت کشور، سازمان بندرها و دریانوردی، سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، سازمان بندرها و دریانوردی، سازمان هواشناسی کشور، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس راهور ناجا، سازمان اورژانسی کشور، سازمان محیط‌زیست، کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران، جامعه هتلداران ایران، سازمان جوانان، سازمان صداوسیما، سازمان مناطق آزاد برگزار شد.

آغاز مرمت و ساماندهی مقبره شیخ حسن جوری در میامی

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به گردشگری و میراث فرهنگی

 

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: مرمت و ساماندهی مقبره شیخ حسن جوری آغاز شد.
«سیدمحمد صادق رضویان» امروز و در گفت و گویی با خبرنگار پایگاه خبری کارنامه فردا افزود: کارگاه مرمت و ساماندهی مقبره شیخ حسن جوری با اجرای سیمگل و کاهگل بدنه اجرای آجر فرش و سنگفرش کف، اجرای محوطه سازی اطراف مقبره، تسطیح و رگلاژ محیط اطراف مقبره و ... آغاز شد.

رضویان با بیان اینکه شيخ حسن جوري رهبر قيام سربداران در دوران ايلخاني بود و موفق شد اولين حكومت شيعي را در عصر غيبت تشكيل دهد، گفت: مقبره شیخ حسن جوری در روستاي فيروزآباد فرومد از توابع شهرستان ميامي قرار داد.

وی افزود: این آرامگاه دارای گنبدی مدور و از خشت خام ساخته شده‌ است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: پرونده ثبت آرامگاه شیخ حسن جوری در اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان تائید شده و این اداره کل در صدد ثبت ملی این اثر تاریخی است.

یاداشت

محیط زیست

گروه خدماتی پارسا
کارنامه فردا
عملکرد پایگاه خبری کارنامه فردارا چگونه ارزیابی می‌نمایید؟ ؟
  • رای:
  • رای:
  • رای:
  • رای:
  • رای:
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: