نشست تخصصی بررسی چالش‌های نشریات نابینایان و کم بینایان برگزار شد

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به رسانه ومطبوعات

نشست تخصصی چالش‌های نشریات نابینایان و کم بینایان روز سه شنبه 15مرداد ماه با حضور مسئولان و دست‌اندرکاران نشریات ویژه نابینایان و کارشناسان این حوزه در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا به نقل ازروابط‌عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، در این نشست نسرین اطیابی، صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه بشری؛ منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران و دبیر کتاب‌های گویای نابینایان؛ سهیل معینی، مدیر مسئول روزنامه ایران سپید؛ حسین عبد‌الملکی، کارشناس حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی؛ سید مهدی‌صادقی نژاد، کارشناس آموزش و توانبخشی نابینایان و کم بینایان و فعال حوزه نشرحضور داشتند و به نقد و بررسی مسائل نشریات ویژه نابینایان و کم بینایان و مشکلات و محدودیت‌های آنان در دسترسی به اطلاعات پرداختند.
نسرین اطبایی، صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه بشری در این نشست ضمن اشاره به ویژگی و ماهیت خط بریل و وجه تمایز آن از خطوط معمولی گفت: خط بریل خطی است که 100 سال پیش وارد ایران شده و با الفبای فارسی مطابقت داده شده است. این خط با 6 نقطه سر و کار دارد که ترکیبات متفاوت آن حروف را می‌سازد. بنابراین در نوع کاغذ، چاپ و مخاطب خاصی که دارد نیز تفاوت‌هایی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: تعداد نابینایان و کم‌بینایان کشور حدود 500 تا 600 هزار نفر است که در مقایسه با جمعیت 80 میلیونی کشور رقم ناچیزی است. اما نوع کار در مطبوعات نابینایان با سایر مطبوعات تفاوت‌هایی اساسی دارد که لازم است به آن توجه شود.
وی با اشاره به تاریخچه انتشار اولین نشریه ویژه نابینایان در کشور گفت: 50 سال پیش اولین نشریه ویژه نابینایان به نام پیک روشندلان توسط دکتر خزائلی منتشر شد که روند انتشار آن منظم نبود و پیش از انقلاب اسلامی متوقف شد. پس از آن فصلنامه بصیر توسط سازمان بهزیستی در سال 1360 منتشر شد که انتشار آن موقت بود. اما از دهة 80 به بعد یعنی از زمان شکل‌گیری روزنامه ایران سپید، روند انتشار نشریه برای نابینایان سرعت گرفت و در اوایل دهه 80 ماهنامه بُشری، و در ابتدای دهه 90 اولین نشریه کودک برای نابینایان از وزارت ارشاد مجوز انتشار گرفتند. در حال حاضر نیز تنها نشریات موجود برای نابینایان، روزنامه ایران سپید، ماهنامه بُشری و بچه‌ها بُشری است.
مدیر مسئول ماهنامه بُشری در ادامه سخنان خود به بیان چالش‌های پیش روی نشریات نابینایان پرداخت و گفت: یکی از مشکلات عمده جامعه نابینایان کشور عدم دسترسی به منابع اطلاعاتی و نشریات تخصصی است زیرا تنها نشریاتی که برای آنها منتشر می‌شود نشریات عمومی هستند که فاقد اطلاعات لازم در زمینه‌های تخصصی هستند.
مسئله دیگر، عدم‌دسترسی نابینایان به همین تعداد اندک نشریات است. زیرا نشریاتی که برای نابینایان منتشر می‌شوند به دلیل هزینه‌های بالای چاپ و کاغذ گرانقیمت هزینه‌بر بوده و سودآوری لازم را ندارند. بنابراین اکثر نشریاتی که منتشر می‌شوند متعلق به دولت و وابسته به حمایت های دولتی هستند.
حسین عبدالملکی، کارشناس حوزة ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به موضوع بحث خود با عنوان « نابینا، رسانه و چرخه سیاستی» در این نشست گفت: این موضوع همه رسانه‌ها را شامل می‌شود و اگر بخواهیم صرفاً به نشریات ویژه بپردازیم،، دچار اشتباه خواهیم شد.
وی در چهار مرحله به بیان چرخه سیاستی نشریات پرداخت و گفت: در مرحله اول، یک چرخه سیاستی با دستور کار آغاز می‌شود که شامل انتخاب موضوع و مسئله است. در اینجا موضوع مورد بحث ما نشریات ویژه نابینایان و مشکلات پیش روی آنها است. در مرحله دوم، بر اساس مشکلات و مسائل تشخیص داده شده، به ارائه راهکار می‌پردازیم که در اینجا بسته‌ها و الگوهای سیاستی به‌عنوان یک راهکار برای برون‌رفت از مشکلات مطرح می‌شوند. مرحله سوم، اجرای تصمیمات و سیاست‌های انتخابی و مرحله چهارم نیز مرحله ارزیابی است که از اینجا دوباره به انتخاب موضوع می‌رسیم و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. چرخة سیاستی با دو هدف اصلی صورت می‌گیرد در ابتدا مسائل آسیب‌شناسی می‌شوند سپس برای آنها راهکار ارائه می‌شود.
وی تأکید کرد: ما در جامعه نابینایان و بحث‌های مطالعاتی مربوط به آن دچار فقر اطلاعات و دانش نظری هستیم. هر انسانی دارای مجموعه‌ای از نیازهای اطلاعاتی است که باید برای او تأمین شود. چشم مهم‌ترین کانال دریافت اطلاعات است و فرد نابینا به ‌دلیل محرومیت از این حس دچار فقر اطلاعاتی است. بنابراین باید با ضرورت بیشتری به تأمین نیازهای او پرداخت که یکی از این کانال‌ها رسانه‌های ویژه و رسانه‌های دسترس‌پذیر هستند. در صورتی که این رسانه‌ها نیز محدود شوند با مشکل حادتری مواجه خواهیم شدکه امکان دسترسی به اطلاعات را برای نابینایان سخت‌تر و محدوتر خواهد کرد. این موضوع نشان می‌دهد که باید نشریات ویژه نابینایان و دسترس‌پذیری آنها را بیشترمورد توجه قرار دهیم و از آنها حمایت کنیم.
عبدالملکی به بیان محدودیت‌ها و مشکلات نشریات بریل پرداخت و افزود: این مشکلات از ابعاد مختلف سیاستی، فنی، دانش کارشناسی، مالی و محدودیت‌های ذاتی خط بریل قابل نقد و بررسی است. از بُعد سیاستی باید گفت که تاکنون در این زمینه آمایشی صورت نگرفته و به لحاظ فنی نیز در تأمین کاغذ و دستگاه چاپ مشکلات و محدودیت‌هایی وجود دارد. هم‌چنین دانش کارشناسی خط بریل رو به کاهش است و از بعد مالی این نشریات نیازمند رسیدگی و حمایت بیشتر هستند. حتی خط بریل دارای محدودیت‌هایی است که می‌تواند امکان دسترسی به اطلاعات را محدود سازد.
کارشناس حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن تشریح مسائل مربوط به نشریات ویژه نابینایان اظهار کرد: ما در زمینه رسانه‌های ویژه نابینایان فاقد نگاه سیاستی هستیم. اولین بعد نگاه سیاستی، جامعیت است. به‌عبارتی جامعه هدف باید دیده شود نیازها مورد توجه قرار گیرند و بر اساس آمایش اقدامات لازم صورت گیرد. در اینجا یا اصلاً اقدامی صورت نمی‌گیرد و یا اگر هم اقدامی شود مقطعی، سلیقه‌ای و بدون پشتوانه علمی و دانش نظری است. ما نیاز داریم بر اساس همین چرخه سیاستی و بر اساس همین مسئله‌شناسی، به یک بعد اجرایی برسیم و وزارت ارشاد باید در این موارد ورود کند.
منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران و دبیر کتاب های گویای نابینایان در این نشست گفت: کتاب، رسانه، رادیو و تلویزیون و سایر وسایل اطلاع‌‌رسانی از ارکان اصلی فرهنگ در جامعه به‌شمار می‌روند که هر یک می‌توانند نقش مهمی را در اطلاع‌رسانی ایفا کنند. جامعه نابینایان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید شرایطی فراهم کنیم تا نابینایان نیز بتوانند از این امکانات بهتر استفاده کنند. اما متأسفانه به‌نظر می‌رسد برنامه و هدف خاصی در خصوص دسترسی بهتر نابینایان به اطلاعات وجود نداشته و یا اگر هم باشد بدون کار کارشناسی است. به همین دلیل نشریات ویژه نابینایان بعد از مدتی فعالیت نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند.
وی افزود: اگر نشریات ویژه نابینایان دارای ردیف بودجه باشند و هدفمند و اصولی برای آنها برنامه‌ریزی شود، این نشریات کمتر دچار آسیب خواهند شد. زیرا هرگونه محدودیت و بی‌توجهی به این نشریات موجب آسیب جدی به جامعه نابینایان خواهد شد. هم‌چنین، وسایل مورد استفاده نشریات ویژه نابینایان مثل کاغذ بریل و دستگاه‌های چاپ بسیار گران‌قیمت و هزینه‌بر هستند و عدم حمایت از آنها می‌تواند تعطیلی این نشریات را در پی داشته باشد.
دبیر کتاب‌های گویای نابینایان با اشاره به تحقیقی که در زمینه کتاب‌های گویای نابینایان در سال 1391 انجام شده است، گفت: بر اساس این پژوهش ما به این نتیجه رسیدیم که وضعیت کتاب برای افراد کودک، خردسال و نوجوانان نسبت به افراد بینا در کشور در حد صفر است. چون برنامه و هدف خاصی در مورد افراد کودک و خردسال وجود ندارد و هنوز نمی‌دانیم نیاز آنها چیست؟ در جامعه امروز ما هنوز مسئولین درک درستی از وضعیت افراد معلول، به‌خصوص نابینایان ندارند. بنابراین اگر بخواهیم نابینایان از فرصت برابر دسترسی به اطلاعات برخوردار باشند، باید برنامه داشته باشیم و در این مسیر از تجربیات افراد نابینا استفاده کنیم.
وی درمورد منابع اطلاعاتی کتابخانه گویا در کشور گفت: امروز نزدیک به 800 عنوان کتاب گویا در این کتابخانه موجود است و بیش از 120 عنوان کتاب به خط بریل در رده سنی کودک و نوجوان در این کتابخانه وجود دارد. کتابخانه گویا طرح بسیار موفقی است و توانسته در 6- 5 سال گذشته با دارا بودن 15 کتابخانه در کشور خدمات ارزشمندی را به نابینایان و کم‌بینایان ارائه دهد. امروزه حدود 36 هزار نفر در سال از این کتابخانه استفاده می‌کنند و اگر سایت مناسب‌سازی شود و نرم‌افزارها و چاپگرهای مناسب در اختیارشان قرار گیرد، خدمات بسیار خوبی در حوزه فرهنگ و کتابخوانی به نابینایان ارائه خواهد شد.
سید مهدی صادقی‌نژاد، کارشناس آموزش و توانبخشی نابینایان و کم‌بینایان و فعال حوزه نشر از دیگر سخنرانان این نشست تأکید کرد: جامعه نابینایان یک جامعه کیفی مستعد، با قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی است که هر چه فرصت برایش فراهم شود، امکان اعتلا و بهره‌وری از آن برای ارائه خدمات بیشتر خواهد بود. بنابراین یکی از کارهایی که در این جلسات می‌توان انجام داد،ایجاد نگرش مثبت و تغییر رفتار در مردم و مسئولین نسبت به توانمندی‌ها و نیازهای جامعه نابینایان است.
وی افزود: من در تحقیقی که روی تحصیلات نابینایان انجام داده‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که معدل تحصیلات عالیه در نابینایان و کم‌بینایان بالاتر از میزان تحصیلات آکادمیک در جامعه‌ی بینای کشور است. اگر یکی از ملاک‌ها را تحصیل بدانیم، این دانش در نابینایان بالاتر است و می‌توان از این دانش اندوخته در جای مناسب استفاده کرد و از توانایی آنها بهره برد.
وی با اشاره به مشکلات کم‌بینایان در کشور گفت: آن‌قدر که ما به نابینایان توجه داریم، نسبت به کم‌بینایان بی‌توجه هستیم و از آنها غفلت کرده‌ایم. باید توجه کرد که در همه ‌گروه‌ها همیشه افراد بینابینی هستند که مشکل‌دارترین افراد هستند. کم‌بینایان نیازمند وسایل درشت‌کننده هستند تا کم‌بینایی آنان را اصلاح کند. در حوزه آموزش و رسانه این وسایل باید برای آنها تأمین شود و در اختیارشان قرار گیرد. زیرا در قرن دانش و اطلاعات ما با انبوه زیادی از اطلاعات مواجه هستیم و جامعه کم‌بینا مانند جامعه بینا نیاز به برخورداری از محتوای علم و اطلاعات دارد. بنابراین هر قدر در عرصه رسانه‌ها غیر از کتاب بیشتر تلاش کنیم، اطلاعات روزآمدتری را در اختیارشان قرار خواهیم داد.
سهیل معینی، مدیر مسئول روزنامه ایران سپید گفت: نابینایان تحصیلکرده‌ترین گروه معلولان کشور هستند و 40 درصد از دانشجویان معلول کشور را تشکیل می‌دهند. این واقعیت نشان دهنده سهم وسیع این گروه در عرصه دسترسی به اطلاعات است.
وی با اشاره به مفاد کنوانسیون جهانی حقوق معلولان اظهار کرد: این کنوانسیون بزرگ‌ترین معاهده بین ‌المللی و حقوق بشری است که در 50 ماده حقوق معلولان را بررسی کرده است. بر اساس مفاد این کنوانسیون افراد معلول از تمام حقوق ابناء بشر برخوردار هستند و هیچ محدودیت جسمی و حسی نباید باعث محرومیت آنان از حقوق اساسی آنها شود. در این پیمان‌نامه بر حقوق برابر معلولان و حذف تمامی تبعیض‌ها تأکید شده است. به‌طوری که در ماده 24 کنوانسیون به حق برابری آموزش و در ماده 8 بر دسترسی افراد معلول به منابع اطلاعاتی تأکید شده است.
وی افزود: مشکل اصلی در اینجا فرمت و شکل دسترسی به اطلاعات است که می‌تواند تبعیض‌آمیز باشد. در مورد افراد نابینا و کم‌بینا اطلاعات باید به شکلی فرمت شوند که با عبور از محدودیت بینایی توسط فرد معلول احصاء شوند. این فرمت می‌تواند از طریق خط بریل و یا ابزارهای صوتی ایجاد شود که بسیار هزینه‌بر است و می‌تواند تبعیض‌آمیز باشد. زیرا تبدیل اطلاعات به اطلاعات قابل دسترسی افراد نابینا از لحاظ اقتصادی ملاحظاتی را در پی دارد که گاهی دولت‌ها از انجام آن سرباز می‌زنند.
مدیر مسئول روزنامه ایران سپید بیان کرد: در مقدمه این کنوانسیون تأکید شده که شکل‌های مختلف زبان‌ و وسایل ارتباطی مورد احترام است و همه فرمت‌ها یک احترام دارند. مثلاً در مورد خط بریل گفته شده که خط بریل فرمت انتقال اطلاعات به فرد نابینا است و این خط همپای تمامی خطوطی که تا حالا توسط بشر اختراع شده دارای کرامت و ارزش است و در عمل باید رعایت شود. در این مقدمات تکالیفی برای دولت‌ها تعیین شده که بر اساس آن دولت‌ها باید هزینه‌های اضافی فرمت‌ها را پرداخت کنند و فرد معلول نباید این هزینه‌ها را بپردازد. این کنوانسیون در سال 1387 در ایران به تصویب رسیده و در حکم قوانین داخلی است. بنابراین دولت و مسئولان کشور در قبال اجرای این کنوانسیون و حقوق برابری شهروندی نابینایان کشور مسئول هستند.
معینی تأکید کرد: دسترسی به اطلاعات برای نابینایان یک حق است نه کالا، در نتیجه باید در آن سرمایه‌گذاری کرد. زمانی که وفق کنوانسیون و وفق کانون حمایت از حقوق معلولان تصویب شد، باید منابع اطلاعاتی با فرمت‌های مناسب و با قیمت اقتصادی مناسب در اختیار افراد نابینا و کم‌بینا قرار گیرد.
وی در ادامه افزود: دولت در سال 1394 لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس ماده 11 این تصویب‌نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف شده حق مشخص افراد معلول به‌ویژه نابینایان را از بودجه ملی تولید منابع اطلاعاتی تأمین کند.

بیانیه هیأت داوران ششمین جشنواره ملی مطبوعات خلیج فارس

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به رسانه ومطبوعات

بیانیه ششمین جشنواره ملی مطبوعات خلیج فارس توسط نماینده هیات داوران محمود مختاریان قرائت گردید.
به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، در این بیانیه آمده است : جشنواره های مطبوعاتی اعم از ملی، منطقه ای و محلی رویدادی مبارک است که می تواند تاثیری چشمگیر در ارتقای سطح روزنامه نگاری کشور باشد.برگزاری ششمین جشنواره ای که مزین به نام خلیج فارس است، اقدامی خجسنه و میمون است که تداوم برگزاری آن می تواند نویدبخش ظهور عرصه های جدیدتر برای ارایه آثار قوی در عرصه رسانه ای کشورباشد.
داوران با بررسی آثار در بخش های مختلف براین باورند کارهای ارایه شده نسبتا قابل قبول بوده است،هرچند انتظار می رفت کمیت و کیفیت آثار ارایه شده فراتر از وضع موجودباشد.
دربخش خبر ضعف استفاده درست از عناصر خبر و به کاربردن پیشینه و تکنیک های خبرنویسی مشهودبود.
دربخش گزارش، ضعف آشکار در انتخاب سوژه و عدم آشنائی با مدل های مختلف گزارش و پرداخت نوشتار، ضربه جدی به فعالیت گزارشگران وارد کرده است.
در بخش سرمقاله و تیتر عدم پرداخت و توجه ویژه به رویدادهای محلی، خبری گرچه مشهود بود اما تلاش های چشمگیری دراین بخش را شاهدبودیم.
دربخش صفحه آرائی، خوشبختانه صفحه آرائی نشریات بسیارخوب بودند، زیبایی و شادابی، نگاه درست به مخاطبان، چینش خوب، استفاده از تصاویر و رنگ دراندازه های مناسب و سفیدخوانی، همه کمک کرده بودن که نشریات جذابیت بصری داشته باشند.
دربخش عکس نیاز به کار زیادی داریم، فراموش نکنیم دربسیاری از نشریات عکس ویترین نشریه است و عکس خوب، هم نشان می دهد هم حرف می زند.
درمجموع، نگاه دقیق تر به سوژه ها و پرداختن عمیق به جزییات، تأکید بیشتر بر سوژه های محلی و بومی، پرهیز از کلی گویی و تطویل کلام و تأکید بر رعایت ایجاز، بیان مستند و به دور از حُب و بُغض مسایل و رعایت تکنیک های عرصه های مختلف روزنامه نگاری، اصولی هستند که رعایت آنها نقش بسزایی در اعتلای سطح آثار خواهدداشت.
هیأت داوران ششمین جشنواره ملی مطبوعات خلیج فارس هرجند احتمال خطاهای سهوی را در بررسی آثار سهوی را در ارزیابی های خود منتفی نمی داند ولی با تمام توان کوشیده است در کمال بی طرفی و تنها با رعایت معیارهای علمی و حرفه ای، آثار برجسته تر را برگزیند بدیهی است معرفی آثار برتر به معنای نادیده گرفتن اعتبار و ارزش سایر آثار نیست. به امید موفقیت روزافزون شما
دکترعلی اکبر قاضی زاده دکترعلیرضا کتابدار دکتر مهرداد خلیلی دکتر محمود مختاریان

قدردانی از خبرنگاران بحران با تاکید بر مهارت‌افزایی و مخاطب‌محوری

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به رسانه ومطبوعات

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا به نقل از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه امروز قدرت اصلی کشورها، قدرت اطلاعات است، افزود: در رسانه‌ها علاوه بر تولید محتوای تخصصی باید با پردازش اطلاعات، «مخاطب محوری» را در دستور کار قرار دهیم.

مراسم اختتامیه نخستین دوره خبرنگاری بحران که چندی پیش با همکاری جمعیت هلال احمر و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده بود، در محل سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و با حضور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و روزنامه‌نگارانی که در این دوره حضور داشتند، اعتبارنامه خود را دریافت کردند.
محمد خدادی در این مراسم گفت: دنیای امروز دنیای اطلاعات است و قدرت اصلی کشورها، قدرت اطلاعاتی است. خبرنگاران نیز که توان جمع آوری، پردازش و انتشار اطلاعات را در خود نهادینه کرده اند، در بحران هایی که رخ می دهد با نمایش این قدرت اطلاعاتی، می‌توانند بحران را مدیریت کنند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: با وجود بحران آفرینی آمریکا و برخی متحدانش در جهان و منطقه، ایران به برکت خون شهدا و باورهای مردم به نظام و انقلاب، از گردنه سخت شرایط جنگ تحمیلی اقتصادی، با سربلندی عبور خواهد کرد.
وی با قیاس آمار تلفات حوادثی که همزمان با سیل فروردین در کشور رخ داد، تصریح کرد: همزمان با سیل ۳۸۹ نفر در طول همان دو هفته در تصادفات جان باختند و هفتاد نفر در سیل تلفات داشتیم. همچنین در سه ماه اول سال هم ۴۳۰ نفر در دو استان کشور غرق شدند. سال ها است در این حوادث تلفات داریم ولی در سیل تلفات در مقام مقایسه بسیار پایین بود و دلیلش هم شما خبرنگاران و رسانه‌ها بودید که نگذاشتید مردم قربانی شوند. اطلاع رسانی به موقع شما باعث کاهش تلفات شد.
خدادی ادامه داد: قدرت اطلاع‌رسانی، مهارت، کارکرد و اثر رسانه‌ای شما روزنامه نگاران موضوعی است که کمتر دیده شده است و دلیلش هم این است که ما روزنامه‌نگاران برای همه اقشار خدمت می‌کنیم جز خودمان. در ماجرای سیل هم این نکته در نظر گرفته نشد. درست است که همه امکانات و ظرفیت‌ها بسیج شد ولی قدرت اصلی که باعث شد مردم از مهلکه دور شوند، بخش اطلاع رسانی بود.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور در جمع روزنامه نگارانی را که در دوره خبرنگاری بحران جمعیت هلال احمر شرکت کرده بودند، بهترین برنامه‌ای دانست که از ابتدای دوره معاونت تاکنون در آن شرکت کرده و با ارائه چند توصیه گفت: این جمع فعال و تخصصی را حفظ کنید؛ کار در رسانه را به عنوان شغل در نظر نگیرید؛ این کار را فقط زمانی می‌توان انجام داد که عاشق بود. مهارت‌های خود را به روز کنید و افزایش دهید؛ ما در سالهای گذشته بیش از اینکه ماهر رسانه ای داشته باشیم، فارغ التحصیل رسانه‌ای داشتیم.
وی ادامه داد: امروز در فعالیت رسانه‌ای باید چند مهارتی باشید و از همه مهمتر تسلط به زبان خارجی است. دنبال فراگیری زبان انگلیسی باشید تا به منابع خارجی دسترسی داشته باشید و در این زمینه روی همراهی معاونت مطبوعاتی هم حساب کنید.
خدادی با بیان اینکه ماموریت رسانه‌ها در بحران‌ها، شریک سازی است نه تبلیغ فعالیت دستگاه ها، برگزاری مانورهای رسانه‌ای برای عملیاتی کردن آموزش‌های ارائه شده را بهترین شیوه تقویت دوره‌های آموزشی عنوان کرد و بر ساده‌سازی مفاهیم و ارائه محتوا مبتنی بر آمار برای افزایش ضریب نفوذ تاکیدکرد.
وی همچنین پیشنهاد کرد که دوره های خبرنگاری بحران جمعیت هلال احمر با گروهی که آغاز شده به صورت مستمر و هر سه ماه یک بار ادامه یابد.
در پایان مراسم با حضور معاون مطبوعاتی، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر و مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر، اعتبار نامه افراد شرکت کننده در دوره خبرنگاری بحران به آنها اهدا شد.
دوره جامع خبرنگاری در بحران برای نخستین بار نیمه تیرماه بصورت یک دوره سه روزه تئوری- عملی در شهر پلور برگزار شد.

توسعه اقتصاد ملی نیازمند رشد کیفی تبلیغات است

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به رسانه ومطبوعات

 

سومین نشست کارگروه تخصصی تبلیغات با حضور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان این حوزه برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا به نقل از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،محمد خُدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با تاکید بر اهمیت و جایگاه تبلیغات به عنوان فرصتی بزرگ برای تسهیل فضای کسب و کار و مهندسی جریان اقتصادی کشور در حوزه تولید، توزیع و مصرف کالا و کمک به اقتصاد کلان کشور، گفت: ایجاد ظرفیت‌های گفتمانی در این فضا از وظایف کارگروه تخصصی تبلیغات به عنوان اتاق فکر حوزه تبلیغات کشور است.
وی رشد کیفی تبلیغات را لازمه توسعه فضای اقتصاد ملی دانست و گفت: همسوسازی جریان رسانه‌ای کشور با تلاش‌ها و فعالیت‌های انجام گرفته در حوزه تبلیغات از سیاست‌های معاونت مطبوعاتی برای کمک به رشد اقتصادی و رونق تولید کالا و خدمات داخلی است که در این مسیر می‌توان از ظرفیت‌های فکری و ابزارهای هر دو عرصه استفاده کرد و هنر استفاده از این ظرفیت‌ها در اختیار هر دو سوی این طیف به عنوان کنشگران و حلقه‌های واسط ارتباطی دولت و مردم قرار دارد.
مدیر کل دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی نیز در این نشست با تأکید بر لزوم هماهنگی بیشتر و هم‌افزایی بین بخشی در حوزه‌های مختلف برای کمک به نقش هدایتی و نظارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی تبلیغات در کشور گفت: با سیاست‌های جديد معاونت مطبوعاتی و رویکرد اخیر این دفتر، وظایف و مسئولیت‌های ذاتی و حاکمیتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه با قوت بیشتری قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد.
احسان الله حجتی با اشاره به پیگیری و انجام برخی فعالیت‌های زیرساختی در این حوزه هم چون کمک به شکل گیری تشکل‌های تبلیغاتی، ساماندهی تبلیغات فضای مجازی و پالایش ضوابط و مقررات موجود، افزود: تدوین نقشه راه با شناسایی چالش‌ها و موانع پیش‌رو در کنار ارایه راهکارهای مناسب برای برون رفت از آن‌ها نیز با بهره گیری از ظرفیت کارگروه تخصصی تبلیغات در دستور کار قرار دارد.
در این نشست هم چنین اولویت‏‌های کارگروه تبلیغات برای برگزاری میزگردهای تخصصی با توجه به موضوعات مبتلابه و دغدغه‌های فعالان و متخصصان این حوزه مانند "دوره‌های آموزشی فعالان تبلیغات، تاسیس تشکل‌های تبلیغاتی، تحریم اقتصادی و فرصت تبلیغات کالاهای داخلی، آسیب‌شناسی تعدد مراجع تصمیم‏ گیری در حوزه تبلیغات، مدیریت محتواهای تبلیغات" مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

استاندار سمنان: خبرنگاران حلقه واسط بین حقیقت، واقعیت و مخاطب هستند

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به رسانه ومطبوعات

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا ،استاندار سمنان، خبرنگاری را حرفه ای بسیار حساس، مهم و پر از چالش های فراوان دانست و گفت: خبرنگاران حلقه واسط بین حقیقت و واقعیت و مخاطب هستند و این حلقه واسط بودن نقش خبرنگاران را برجسته می کند.
علیرضا آشناگر در جشن روز خبرنگار استان سمنان با گرامیداشت یاد شهیدان عرصه قلم به ویژه شهید صارمی خطاب به خبرنگاران تصریح کرد: قدر خودتان را باید در درجه اول خودتان بدانید؛ خبرنگاری حرفه ای سخت، طاقت فرسا و فراتر از یک شغل و بلکه رسالتی ارزشمند است.
وی با بیان اینکه رسالت خبرنگاران در درجه اول ارتقاء آگاهی شهروندان است اظهار داشت: اگر واقعیتی بیان می کنید برای این است که شهروندان بتوانند راحت تر به حقوق خود دست یابند که نقش مهمی است.
آشناگر ادامه داد: خبرنگاران چون اخبار را از منابع مختلف کسب می کنند، باید نسبت به منابع خبری خود تحقیق و بررسی کرده و اعتماد سنجی نمایید.
وی با تاکید بر اینکه امروز در شرایطی هستیم که دشمن در حال نه طراحی، بلکه اجرای یک عملیات روانی پرحجم توسط وابستگان خود در منطقه علیه نظام جمهوری اسلامی است گفت: مبادا یک منبع خبری و اطلاع رسانی به انگیزه دشمنی با نظام جعل شده باشد و ما ناخودآگاه از این منبع خبری بدون پردازش و بررسی برای خبرسازی استفاده کنیم و دوستان خبرنگار باید به این مهم توجه کنند.
استاندار سمنان تاکید کرد: ضرورت انتشار اخبار موثق، تزریق روحیه نشاط و امید در جامعه، ارائه نقد دلسوزانه دولت و کمک به روند اجرای امور از مسایلی است که خبرنگاران باید موردتوجه قراردهند.
آشناگر، یکی از سازه ها و اساس جنگ روانی دشمن را مایوس کردن مردم بیان کرد و خاطرنشان ساخت: اگر بناست مهندسی معکوس برای مقابله با عملیات روانی دشمن انجام شود، باید احساس کنید و این ضرورت را درک نمایید و مردم را امیدوار سازید. وی متذکر شد: متاسفانه دیده شده برخی خبرنگاران و خبرگزاری های با لُکنت زبان از خدمات دولت و نظام دفاع می کنند، بلکه باید سر خود را بالا بگیریم در شرایطی که جنگ همه جانبه علیه نظام در حال انجام است از مقاومتی که نظام و مردم، مردانه در حال انجام آن هستند، قاطعانه دفاع کنیم.
استاندار سمنان گفت: باید منصفانه بگوئیم سهم دشمن در ایجاد مشکلات کشور به چه میزان است.در عملیات روانی دشمن، ایجاد اختلاف در بین مردم ، ایجاد اختلاف قومی، تفاوت مذهبی، اختلافات منطقه ای و بین شهری از جمله مواردی است که خبرنگاران نباید به این مسائل بپردازند.
این مراسم با حضور مدیران کل و مسوولا استانی و نیز جمع کثیری از خبرنگاران برگزار شد و در آن از تلاش خبرنگاران این استان تجلیل به عمل آمد.

یاداشت

محیط زیست

گروه خدماتی پارسا
کارنامه فردا
عملکرد پایگاه خبری کارنامه فردارا چگونه ارزیابی می‌نمایید؟ ؟
  • رای:
  • رای:
  • رای:
  • رای:
  • رای:
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: