فرهنگ عاشورا، تمدن ساز است/ توحید محوری در نهضت عاشورا برجسته است

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به مذهبی وحوزه فرهنگسرا

n00039434 b

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگ عاشورا را تمدن ساز خواند و گفت: سوگواره ملی و بین المللی مهر محرم، ترکیبی از هنر و تکنولوژی است که موجب ماندگاری در تاریخ می شود.

به گزارش  پایگاه خبری کارنامه فردا ،محمدرضا بهمنی چهارشنبه شب در اختتامیه سوگواره عکس مهر محرم در تالار تئاتر شهر مجتمع فرهنگی هنری کومش سمنان گفت: این سوگواره سه ویژگی مردمی بودن، ابراز علاقه به امام حسین از طریق هنر و استفاده از تکنولوژی است.
وی با تاکید بر اینکه تلفیق هنر با تکنولوژی ماندگاری اثر را به دنبال دارد خاطرنشان ساخت: به طور کلی کار برای امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) و ترویج فرهنگ حسینی، حرکتی پربرکت و با ارزش است.
بهمنی، نهضت عاشورا را منشاء تحولات تمدنی دانست و گفت: این امر در موضوعات مختلف از جمله در بحث معرفتی و توحید محوری نهضت عاشورا بسیار مهم است و توحید محوری در فرهنگ عاشورا امری برجسته است.
وی، نکاه به غایت عبودیت و توجه به مناسبات انسانی در این نهضت را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: توجه به کرامت انسانی از اثرات فرهنگ عاشورا است که فرهنگی تمدن ساز بوده و باید این فرهنگ توسعه و تقویت شود.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اربعین حسینی را نماد این حرکت عظیم دانست و متذکر شد: اربعین حسینی همه ساله موجی را در دنیا ایجاد می کند که بیانگر یک تمدن بشری است و این امر نویدی برای جهانگیر شدن دین اسلام است.
آیین اختتامیه این سوگواره با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، معاون فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات و جمعی از مسوولان فرهنگی و اجرایی در تالار تئاتر شهر مجتمع فرهنگی هنری کومش سمنان برگزار شد.
در این مراسم 44 تن از برترین های این سوگواره در بخش های مختلف معرفی و تجلیل شدند.
برای این دوره از سوگواره مهر محرم قریب 12 هزار اثر به دبیرخانه آن ارسال و مورد داوری قرار گرفت.

اهدای خشت سفالین "ان الحسین مصباح الهدا و سفینه النجاه" اثر سفالگر مهدیشهری به موزه حضرت عباس (ع) در کربلا

نوشته شده توسط مدیر مسئول در . ارسال به مذهبی وحوزه فرهنگسرا

اثر سفالین "حسین (ع) خورشید عالم هستی" در ابعاد ٥٢ در ٤٦ سانتی متر و به صورت سفال نقش برجسته با عنوان "ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه" طراحی شده است.

دانایی فرد هنرمند سفالگر مهدیشهری گفت: این اثر سفالی ابیاتی از "مهر تو را به عالم امکان نمی دهم / این گنج پر بهاست من ارزان نمی دهم / جان می دهم شوق لقای تو یا حسین / تا بر سر قدم ننهی جان نمی دهم" در وصف ابا عبدالله الحسین (ع) مزین شده است.

وی که از سال ٧٣ تاکنون در رشته سفال فعالیت دارد، آثار فراوانی از خود بر جا گذاشته است.

تاکنون بیش از پنج اثر سفالی از این هنرمند رونمایی شده است که ظریف ترین خشت سفالین جهان از جمله آثار این هنرمند مهدیشهری است که خشت سفالی با ضخامت دو دهم میلیمتر و به مدت ٤٥ روز کار شده و بر روی آن که در ابعاد ٣٥ در ٣٠ است نام مقدس علی بن موسی الرضا (ع) حک شده است.

خشت منقش به زیارت عاشورا، قرآن سفالی از جزء اول تا آیه ١٤١ و در ١٣ برگ و گل نرگس با مضمون یا اباصالح المهدی (عج) ازدیگر آثار سفالی این هنرمند است که تاکنون رونمایی شده است.

خشت سفالی "انالحسین مصباح الهدا و سفینه النجاه" اثر استاد حبیب الله دانایی فرد هفته قبل به موزه حضرت عباس (ع) در کربلا اهدا شد.

یاداشت

محیط زیست

گروه خدماتی پارسا
کارنامه فردا
عملکرد پایگاه خبری کارنامه فردارا چگونه ارزیابی می‌نمایید؟ ؟
  • رای:
  • رای:
  • رای:
  • رای:
  • رای:
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: