ایل سنگسر جاذبه فرهنگی و تاریخی ویژه‌ای دارد

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسری، را اتفاقی مبارک ورویدادمهم فرهنگی عنوان کردوگفت: ایل سنگسر جاذبه فرهنگی و تاریخی ویژه‌ای دارد

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا، «سیدعباس صالحی» در نشست تخصصی پوشاک، دست بافته‌ها و فرش سنگسری با تاکید بر اینکه ایران با عشایر پیوند وجودی دارد به‌گونه‌ای که  تاریخ ایران را نمی‌توان بدون تاریخ عشایر شناخت گفت:عشایر بستر تمدن ایرانی و مادر تاریخ ایران هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش مهم وپررنگ عشایر در کشور اظهارداشت: جمعیت عشایری ایران بیش از ۱۰ هزار نفر شهید را تقدیم به انقلاب و ایران کرده است.
 وی تصریح کرد: در بیش از ۶۰ درصد از نقاط مرزی،عشایر دیدبانان کشور هستند.
صالحی با بیان اینکه ایل سنگسر جایگاه خاصی را در تاریخ ایران‌زمین دارند اضافه کرد: نمادها و نمایه‌های موجود این ایل چون تقویم و گاهنامه و زبان سنگسری، نشانه‌ای از تأثیرگذاری این ایل در تاریخ و تمدن ایران محسوب می‌شوند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه جشنواره‌هایی همچون این جشنواره سنگسر دارای اهمیت بسزایی هستند، افزود: برگزاری این جشنواره صرفاً یک اتفاق کوچک منطقه‌ای نیست بلکه آغازی است برای یک‌چشم انداز وسیع در سطح کشور لذا ما معتقد هستیم برگزاری این جشنواره‌ها فرصت‌های توسعه استان ، منطقه و ملی را فراهم می‌کند.
وی افزود: جاذبه‌های ایران فقط در معدن و عناصر معدنی و جاذبه‌های طبیعی نیست ، بلکه تاریخ و تمدن این سرزمین نیز از جاذبه‌های ایران است. در این راه باید معبرها را به مقصد و مقصدها را به فرصت‌های طولانی اقامت و تکرار حضور تبدیل کنیم که در این راه وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی در کنار وزارت میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری برای تحقق اهداف عالی فرهنگی و توسعه استان‌ها تلاش می‌کند.‌
صالحی بخش مهمی از جاذبه ایران را تنوع تاریخی، فرهنگی و تمدنی عنوان کردوافزود: این جاذبه ها در منطقه مهدیشهر موجود است و این تنوع ها زمینه ساز رشد اقتصادی و توسعه است.
به گفته وی وزارت ارشاد و نگاه دولت تدبیر و امید تلقی فرهنگ اقوام به عنوان ذخیره ملی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *