کد خبر : 17611
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 دسامبر 2022 - 11:48

طرح احیای گیاه دارویی باریجه در ۱۵ هکتار از رویشگاه‌های مازندران عملیاتی شد

طرح احیای گیاه دارویی باریجه در ۱۵ هکتار از رویشگاه‌های مازندران عملیاتی شد
کارشناس مسوول اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری گفت : امسال برای پنجمین سال متوالی برداشت باریجه در ۵۰ هکتار از بخش مرتعی استان به میزان حدود ۶۰۰ کیلوگرم انجام شد که همزمان احیای این گونه نیز به وسعت ۱۵ هکتار عملیاتی شده است.

به گزارش  کارنامه فردا روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندارن منطقه ساری، فرید مهرام با اشاره به اهمیت اجرای طرح احیای گیاهان دارویی در دو بخش جنگل و مرتع افزود: بخش جنگلی در زیر اشکوب جنگل و بخش مرتعی در زون خود مرتع واقع شده است.

وی ادامه داد: بر اساس کتابچه طرح اجرای طرح بهره‌برداری گیاه دارویی باریجه در مراتع منطقه لاسم جاده هراز آمل در حال اجرای است.

مهرام بیان داشت: زمان مطلوب برداشت باریجه بر اساس کتابچه طرح از ابتدای تیرماه تا نیمه شهریورماه هر سال است؛ و درواقع در اوج گرما زمان برداشت صمغ باریجه است که کمترین لطمه به طبیعت را خواهد داشت.

کارشناس مسوول اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری، تشریح کرد: برداشت باریجه، تیپ بندی می‌شود و کارشناس با شناسایی تیپ‌های انبوه، نیمه انبوه و پراکنده را تعیین می‌کند و سپس برآورد صمغ از سوی کارشناس صورت می‌گیرد؛ پس از این مراحل قطعه بندی برای سه سال انجام می‌گیرد و هر سال فرد حق برداشت از تنها یک قطعه را دارد و پس از سه سال، مجددا گیاه که برای برداشت صمغ، تیغ زنی صورت گرفته است مورد ترمیم قرار می‌گیرد و مجددا برداشت صمغ از قطعه نخستآ صورت می‌گیرد.

این مسوول منابع طبیعی با اشاره به اهمیت احیای گیاهان دارویی در بخش مرتعی استان، تصریح کرد: نخستین رویکرد منابع طبیعی برای احیای گونه‌ها بحث تامین علوفه دام است و گیاه دارویی باریجه جزو تنها گونه‌هایی در این بخش است که به عنوان علوفه دام نیز مورد استقاده قرار می‌گیرد؛ سیاست دوم به ارزش اقتصادی این گونه باز می‌گردد که توجیه اقتصادی را در پی دارد.

مهرام تاکید کرد: ارزش اقتصادی باریجه در دنیا بسیار بالا است و به رغم گونه‌های متعدد گیاهان دارویی در مازندران با فقدان صنایع تبدیلی گیاهان دارویی در استان مواجه هستیم و باید فضا به نحوی شکل بگیرد که سرمایه‌گذاران در این بخش نیز ورود کنند ، گیاهان دارویی ظرفیتی بسیار خوب و درآمدزایی در حوزه صادرات به شمار می‌آید که تمرکز و توجه مضاعفی را می‌طلبد.

وی با اشاره به عزم بلند منابع طبیعی مازندران برای احیای گونه‌های ارزشمند گیاهان دارویی در بخش مرتعی استان گفت: امسال با توجه به کتابچه طرح، احیای گیاه دارویی ارزشمند باریجه در ۱۵ هکتار از مراتع انجام شده است ،این احیا شامل ۱۲ هکتار کپه کاری و ۳ هکتار بذرپاشی بوده است.

کارشناس مسوول اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری، افزود: اگر عملیات احیا به صورت مکانیزاسیون صورت گیرد موجب هجوم گونه‌های مهاجم به مراتع و موجب نابودی گونه‌های بومی مراتع استان خواهد شد. لذا دو روش کپه کاری و بذرپاشی برای احیای باریجه استفاده می‌شود تا از تخریب مراتع جلوگیری شود.

مهرام یادآور شد: همه ساله کار احیا گونه‌های گیاهان دارویی با محوریت حفظ پوشش مراتع انجام می‌گیرد که در کنار این امر می‌تواند برای دامدار ضمن تامین علوفه دام، یک فعالیت اقتصادی نیز محسوب می‌شود

وی خاطرنشان کرد: سازمان جنگل‌ها او بالطبع منابع طبیعی اساسا در بخش جنگل، در قالب طرح مطالعاتی بر اساس سیاست‌گزاری سالانه می‌تواند مراتع را در قالب برگزاری مزایده واگذار کند.

وی ادامه داد: در همین راستا، اشخاصی که به صورت حقیقی یا حقوقی، علاقمند به بخش گیاهان دارویی هستند، ضمن اینکه زمین را شناسایی می‌کنند و مراحل خاص خودش را باید طی کنند، در قالب ماده سه، مرتع مورد نظر آگهی و مرتع درقالب کتابچه طرح به صورت مزایده به آنان واگذار می‌شود.

مهرام بیان کرد: بخش جنگلی از آنجا که زون خود طرح‌های حفاظتی منابع طبیعی است، سابقه برداشت آن در مازندران به حدود ۱۵ سال می‌رسد.

وی با این توضیح که در بخش جنگلی گیاهان دارویی نظیر سرخس، کوله خاس و همیشک عمدتا جنبه تزیینی دارد و برای گلخانه‌ها مورد مصرف قرار می‌گیرد؛ عنوان کرد: در قالب کتابچه طرح و پیش‌بینی انجام شده تا سطح ۳۰۰ هکتار در منطقه سوادکوه در حال انجام است.

اگر از مازندران به عنوان گلخانه گیاهان دارویی ایران یاد کنیم بیراه نرفته ایم . طبق گزارش های رسمی هشت هزار گونه‌ گیاهی در ایران وجود دارد که ۲ هزار و ۳۰۰ گونه آن دارویی هستند. مازندران به تنهایی ۲ هزار گونه از این گیاهان کشور را در اختیار دارد که بسیاری از آنها گونه‌های مفید و بعضی هم از گونه های نادر هستند.

در مجموع حدود ۵۴ درصد از عرصه های جنگلی شمال کشور را در اختیار دارد و همچنین نیمی از جنگل های هیرکانی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو در جغرافیای مازندران واقع است. حوزهٔ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با وسعتی بیش از ۶۶۰ هزار هکتار جنگل، مرتع و سواحل معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را در بر دارد. شهرستان های نور، نوشهر، چالوس، عباس آباد، تنکابن، رامسر و کلاردشت از نظر حوزه منابع طبیعی زیر پوشش حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت

منابع طبیعی