کد خبر : 17385
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 نوامبر 2022 - 16:39

سرشماری حیات وحش در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

سرشماری حیات وحش در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: سرشماری از وضعیت جمعیتی گونه‌های مهم حیات وحش در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع گرمسیری این استان با حضور کارشناسان و محیط بان آغاز شد.

به گزارش کارنامه فردا ،اسلام جاودان افزود : ۱۰۶نفر کارشناس و محیط بان در قالب ۲۹ اکیپ کار شمارش سالانه گونه های جانوری مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع گرمسیری استان را انجام می‌دهند.

وی بیان کرد:  ۲۹ اکیپ کارشناس و محیط بان به مدت پنج روز با همکاری  تشکل‌های محیطی زیستی مردم نهاد، همیاران افتخاری و معتمدین محیط زیستی ، گونه های جانوری مناطق حفاظت شده  و تحت مدیریت مناطق گرمسیری استان را سرشماری می کنند.

اسلام خرد افزود: هر ساله به منظور اطلاع از وضعیت جمعیتی گونه های مهم حیات وحش، در تمام مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع محیط زیست استان در حوزه گرمسیری سرشماری پاییزه  حیات وحش انجام می گیرد.

وی اضافه کرد: امسال مطابق برنامه ریزی‌های انجام گرفته، حیات وحش مناطق حفاظت شده خائیز و سرخ، دیل، خامین، سولک و شکار ممنوع لار، حاتم تلرش و ماغر شمارش خواهند شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد هدف از این سرشماری‌ها را تخمین جمعیت کل و بز، در مناطق مختلف حفاظت شده و شکار ممنوع دانست.

جاودان خرد ابراز داشت: مشاهدات سایر گونه‌ها از جمله گوشتخواران و حتی نمایه‌های حضور سایر گوشتخواران مهم نیز در فرم‌های سرشماری نیز ثبت می‌شود.

وی بیان کرد: در این سرشماری که به روش مشاهده مستقیم انجام می‌گیرد همچنین وضعیت آبی مناطق، پوشش گیاهی و علوفه‌ای نیز مورد پایش قرار می‌گیرد.

اسلام خرد عنوان کرد: در این سرشماری، اساتیدی از دانشگاه، تشکل‌های محیطی زیستی مردم نهاد، ناظرینی از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، همیاران افتخاری و معتمدین محیط زیستی نیروهای این اداره کل را دراین سرشماری همراهی خواهند کرد.

وی گفت: پس از این آمار برداری اطلاعاتی در خصوص وضعیت ترکیب سنی و جنسی جمعیت‌های موجود، توجه به اهمیت، حمایت و آشنایی هرچه بیشتر با مشکلات محیط زیستی پیش روی شهرستان و تبادل نظر در جهت، چگونگی برخورد و رفع مشکلات زیست محیطی برنامه ریزی خواهد شد.

مجموع ۴۱ هزار و ۶۶۱ هکتارمناطق حفاظت شده خائیز سرخ، خامین و دیل در محدوده گچساران ، ۱۷ هزار و ۵۰۸ هکتار بخشی از خائیز و سرخ در محدوده کهگیلویه ، ۱۲ هزار و ۸۱۲ هکتار حفاظت شده سولک و شکار ممنوع ماغر در محدوده بهمئی و ۲۸ هزار و ۲۲۰هکتار شکار ممنوع لار و بخشی از حفاظت شده خامین در محدوده باشت قرار دارد.

هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامین با وسعت ۲۵ هزار ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با دو هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در استان وجود دارد.
در راس آن ها پارک ملی دنا و منطقه حفاظت شده دناست که با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار دارای ۱۵۵ گونه جانوری پرنده، ۲۴ گونه جانوری پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده است.
منطقه حفاظت شده دنا یکی از غنی ترین مناطق زیستی از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری در ایران و دنیاست که در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی سازمان یونسکو به عنوان اولین ذخیره گاه بعد از انقلاب، دهمین ذخیرگاه بیوسفری ایران و پانصد و پنجاهمین ذخیره‌گاه دنیا به ثبت رسید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت

منابع طبیعی