کد خبر : 17641
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 دسامبر 2022 - 16:26

سال آینده واردات کاغذ ارز ترجیحی ندارد

سال آینده واردات کاغذ ارز ترجیحی ندارد

به گزارش کارنامه فردا،یاسر احمدوند روز چهارشنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان ششمین دوره کتاب سال و نشست با اهالی قلم، نویسندگان، شاعران و ناشران استان سمنان در تالار حکیم الهی فرهنگسرای کومش سمنان گفت: مخاطب و مصرف کننده کتاب، کالای با کیفیت می خرد و باید به این خرید یارانه تعلق بگیرد تا جریان

به گزارش کارنامه فردا،یاسر احمدوند روز چهارشنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان ششمین دوره کتاب سال و نشست با اهالی قلم، نویسندگان، شاعران و ناشران استان سمنان در تالار حکیم الهی فرهنگسرای کومش سمنان گفت: مخاطب و مصرف کننده کتاب، کالای با کیفیت می خرد و باید به این خرید یارانه تعلق بگیرد تا جریان گذشته اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه حمایت باید در حلقه آخر یعنی مصرف وارد شود، گفت: بسیاری از کتابهایی که محتوای نادرست، استفاده از برخی القاب، طراحی جلد نامرتبط، و کیفیت نامطلوب، دارند نباید مورد حمایت باشند و کتاب خوبی که مورد استقبال مصرف کننده و باکیفیت باشد و خوانده شود، باید مورد حمایت باشد

احمدوند با تاکید بر اینکه آنچه در حوزه فرهنگ اثرگذار است تولید خوب است که از نیروی انسانی کارآمد نتیجه می دهد، اذعان داشت که بخشی از خرید کتاب و حمایت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد صرف تولیدات بی‌کیفیت شده است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حلقه نادرست حمایت از تولید کتاب، گفت: چرخه و برنامه حمایت از تولید کتاب به حلقه آخر یعنی کتابی که با داشتن کیفیت خوب، خواننده و مصرف‌کننده داشته باشد منتقل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه حمایت فقط این نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ناشر و نویسنده کتاب بخرد، گفت: از ابتدا کتابی باید تولید شود که مصرف داشته باشد، کتابی که استفاده نداشته باشد قابل حمایت نیست و بخشی از کتابهایی که خریداری شده به منظور حمایت بوده، ولی کتابهای ضعیفی خریداری شده و مدارس و مساجد هم حاضر به انتخاب این کتابها از انبارهای ارشاد نیستند.

وی اضافه کرد: در سالهای گذشته از کتابخانه های عمومی کشور آمارگیری شد و برخی از این کتابهایی که مورد حمایت بوده و خریداری شده، حتی یکبار هم مورد مراجعه مخاطبان نبوده است.

احمدوند ابراز داشت: این روند به نام حمایت روند نادرستی است، زیرا صحبت از اعتبارات و بین المال است، این شکل کار حمایت نیست و خیانت محسوب می شود.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به اینکه بودجه حوزه فرهنگی این وزارتخانه از سال ۱۳۹۰ تاکنون کمتر از سه برابر شده و از ۸۰ میلیارد تومان اکنون به ۲۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است، ادامه داد: این اعتبار سال ۱۳۹۰ به میزان ۸۰ میلیارد ریال معادل ارزی آن ۷۰ میلیون دلار می شد، ولی اعتبار کنونی معادل هفت میلیون دلار است و به معنی این است که امکانات حمایتی از سال ۱۳۹۰ تاکنون یک دهم شد.

وی خاطرنشان کرد: ارزش کل کتابهای چاپ شده در سال ۱۳۹۰ به میزان ۲۴۰ میلیارد تومان بود، ولی امسال کل ارزش بازار کتاب حدود ۹ هزار میلیارد تومان است که با اعتبار فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می شود ۲ تا سه درصد آن را خریداری کرد.

احمدوند ابراز داشت: اگر معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام اعتبار خود را صرف خرید کتاب کند و اعتبار فعالیتهای مختلف فرهنگی را نادیده بگیرد، از کتابهای چاپی ۲ نسخه را هم نمی تواند خریداری کند.

وی یادآور شد که تاکنون فقط ۳۰ درصد از اعتبارات امسال معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص یافته است و از سویی، حمایت ار ناشران، رسیدگی به مسایل فرهنگیان و توجه به امور فرهنگی از دیگر شاخه هایی است که در حوزه وظایف معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که باید به آن رسیدگی شود.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: رایزنی هایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال انجام است تا واقعیت های این حوزه به آنان بازگو شود تا به لحاظ اعتبارات به این بخش نیز به صورت ویژه توجه شود.

وی با ناکافی دانستن اعتبارات فرهنگی، گفت: جایگاه واقعی حوزه فرهنگ باید درست دیده شود و با اعتبارات کنونی نمی شود انتظار اثرگذاری بزرگ فرهنگی داشت.

وی ادامه داد: برخی گمان می کنند همه نیاز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاغذ است، به اندازه پنج درصد نیاز نشر کشور کاغذ دولتی در اختیار داشتیم که تقسیم آن بین بخشهای مختلف مسایل خود را دارد.

احمدوند افزود: امسال هنوز کاغذی به صورت دولتی وارد کشور نشده است و سال آینده نیز، با حذف ارز ترجیحی، کاغذ دولتی هم وجود نخواهد داشت.

در این آیین از برگزیدگان ششمین دوره کتاب سال استان سمنان تجلیل شد. ۱۵۰ عنوان کتاب به دبیرخانه ششمین دوره کتاب سال استان سمنان رسیده بود که از این تعداد ۱۱۰ عنوان حایز شرایط برای گزینش بودند که ۶ عنوان به عنوان برگزیده و سه عنوان شایسته تقدیر شدند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت

منابع طبیعی