کد خبر : 8656
تاریخ انتشار : شنبه 15 شهریور 1399 - 13:01

روحانی: مدارس مانند پادگان‌های نظامی باشند

روحانی: مدارس مانند پادگان‌های نظامی باشند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همان طور که ثابت کردیم دوگانگی نان و جان، سلامت و دیانت دروغ است، گفت: دوگانگی سلامت و آموزش و دوگانگی خانه و مدرسه نیز نادرست است. به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی که صبح امروز (شنبه) از طریق ویدئو کنفرانس

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همان طور که ثابت کردیم دوگانگی نان و جان، سلامت و دیانت دروغ است، گفت: دوگانگی سلامت و آموزش و دوگانگی خانه و مدرسه نیز نادرست است.

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی که صبح امروز (شنبه) از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: امسال رسالت و وظایف سخت‌تر و سنگین‌تری بر دوش فداکاران صحنه علم و دانش و پیشرفت و تعالی کشور قرار دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بعد از گذشت هفت ماه از تعطیلی مدارس سراسر کشور، آغاز سال تحصیلی جدید رنگ و بوی دیگری خواهد داشت، گفت: امسال معلمان، مدیران مدارس و همه مقامات مسئول در وزارت آموزش و پرورش در آزمون بزرگی قرار دارند تا وظایف خود را دقیق‌تر و سخت‌تر از سالهای گذشته به انجام برسانند.

روحانی با تاکید بر اهمیت جریان داشتن علم و دانش و آموزش در کشور در کنار سلامت مردم و حیات جامعه اظهارداشت: همانطور که در ماههای گذشته ثابت کردیم دوگانگی نان و جان و سلامت و دیانت ناصحیح است، امروز هم به مدد همه خانواده‌ها، دانش‌آموزان و معلمان گرانقدر ثابت می‌کنیم که دوگانگی سلامت و آموزش هم نادرست است البته همواره و در طول سالیان گذشته نیز یکی از دغدغه‌های اصلی نظام آموزش و پرورش کشور، سلامت دانش آموزان بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آموزش و پرورش همواره به دنبال آن بود که با بهترین بیان کمک آموزشی و بهترین کتاب‌ها بتواند نوجوانان و جوانان کشور را به مقصد عالی در عرصه علم و دانش و فراگیری و مهارت برساند، گفت: امسال قطعاً اهمیت این دغدغه‌ها بیشتر از گذشته خواهد بود و سلامت دانش آموزان به دلیل وجود دشمن طبیعی یعنی ویروس کرونا باید با دقت بیشتری انجام شود و این مسوولیت سنگین بر دوش والدین، دانش آموزان، مدیران و معلمان سرافراز کشور است.

روحانی با تاکید بر اینکه آغاز علم و دانش در کشور به معنای آن است که حتی در سخت‌ترین شرایط هم آموزش تعطیل نخواهد شد، گفت: در هشت سال جنگ تحمیلی و در بمباران شهرها نیز آموزش دانش آموزان تعطیل نگردید و دانش آموزان علیرغم سختی‌ها روند تحصیل و آموزش را در مدارس آموختند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آموزش توقف ناپذیر است، تصریح کرد: هر کسی که معتقد است آموزش باید تعطیل شود یعنی پیشرفت، رشد و تعالی کشور متوقف شود.

روحانی با اشاره به اینکه معلمان در سال تحصیلی جدید علاوه بر رسالت همه ساله خود، وظایف جدیدی هم بر دوش دارند، اظهارداشت: اولین وظیفه معلمین عزیز موضوع مقابله با ویروس کرونا و مهارت آموزش دانش آموزان برای سلامت‌شان است. یعنی قبل از آنکه هر درسی در کلاس آغاز شود باید توصیه اصلی معلمین رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد و از ۳۵ دقیقه کلاس ۵ دقیقه آن به موضوع دقت در امر سلامت و اولویت سلامت باشد.

رئیس جمهور اظهارکرد: ایجاد نگرانی در ذهن دانش آموز، ایجاد نگرانی در میان خانواده‌ها مانع آن می‌شود که بتواند سال تحصیلی و کلاس‌های درس را با قدرت، آرامش و دقت پیگیری کند.

روحانی افزود: از همه معلمین عزیز خواهش می‌کنم به دانش‌آموزان سکونت و آرامش بدهید تا اضطرابی در دل نداشته باشند. اگر ما بهداشت و نظافت را مراعات کنیم، ضدعفونی کلاس، استفاده مداوم از ماسک و رعایت فاصله می‌تواند ما را از این بیماری مصون بدارد. معلمین ما ضمن مهارت‌آموزی آرامش را در دل نوجوانان ما بوجود بیاورند.

وی تاکید کرد: وظیفه سومی که امسال بر دوش معلمین است، اینکه باید آموزش سبک و سیاق جدیدی به خود بگیرد. کوتاه کردن، خلاصه کردن و کپسولی کردن آموزش و با بهترین بیان در کمترین زمان اساس آموزش امسال است. آموزش امسال با سال‌های دیگر متفاوت است. امکان دارد معلمین مجبور شوند برخی تکالیفی که دانش آموز در کلاس انجام می‌داده را به خانه محول کنند. در این راستا پدران و مادران کمک دانش آموزان باشند.

رئیس‌جمهور گفت: ممکن است در مدارسی کلاس‌ها برای دانش آموزان به علت جمعیت کلاس و لزوم رعایت فاصله‌گذاری یک روز در میان باشد. باید بتوانیم وسایلی را فراهم کنیم تا آن روزی که دانش آموز در مدرسه نیست، از طریق فضای مجازی در کلاس حضور داشته باشد.

روحانی تاکید کرد: هنر ما این است که همه دانش آموزان در کلاس درس چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی حضور داشته باشند. کلاس به طور کامل برگزار می‌شود، برخی در خدمت معلم و مدرسه و برخی در منزل از طریق فضای مجازی یا از طریق صداوسیما. امسال سال ویژه‌ای برای دانش آموزان در نحوه آموزش است.

وی تصریح کرد: من ازمعلمین و مدیران می‌خواهم که موضوع سلامت دانش آموزان به عنوان اولویت اول باشد. اگر شبهه‌ای در سلامت دانش‌آموز وجود دارد، او را به منزل برگردانید. اگر اعضای خانواده‌ای به کرونا مبتلا شده‌اند، حق ندارند فرزند خود را به مدرسه بفرستند. همانطور که خودشان در خانه باید دو هفته قرنطینه باشند، فرزندان آنها هم باید در خانه قرنطینه باشند و از طریق فضای مجازی و صداوسیما از کلاس بهره مند شوند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: سال تحصیلی امسال با تمام سال‌های تحصیلی یک قرن گذشته متفاوت است، سالی که به پایان قرن هم متصل می‌شود. نیمی از سال تحصیلی جدید در سال ۱۴۰۰ است که آخرین سال قرن چهارده هجری شمسی است. سال جدید باید همراه با شیوه و دقت جدید و ایثار و انضباط بیشتر همراه باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه امسال سال انضباط دقیق دانش آموزان است، گفت: این نظم و انضباط چیزی شبیه پادگان‌های نیروهای مسلح است. همیشه در مدرسه انضباط یک اصل بوده است اما امسال مهمترین اصل است زیرا دانش آموز حتماً باید فاصله را رعایت کند و در ورود و خروج از مدرسه نباید با تراکم مواجه شود. دانش آموزی که در مسیر راه از منزل تا مدرسه باید اصول بهداشتی را مراعات کند بنابراین امسال سال نظم و انضباط دقیق برای دانش آموزان ماست که این می‌تواند برای آینده، زندگی و ادامه رشد جامعه ما موثر باشد.

وی اظهار کرد: سوال مهر امسال هم در همین زمینه است. سوال من از ۱۴ و نیم میلیون دانش‌آموز کشور این است؛ «دانش آموزان عزیز! برای مقابله با ویروس کرونا چگونه باید به خانوده، همکلاسی‌های خود کمک و یاری کنید». نحوه یاری شما به همکلاسی‌ها و هم مدرسه‌ای هایتان و همچنین اعضای خانواده سوال مهر امسال ماست که امیدوارم بهترین پاسخ‌ها را از طرف دانش آموزان دریافت کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سالی پر از شکوفایی، حرکت در مسیر علم و دانش، انضباط و دقت در سلامت برای همه دانش آموزان و معلمین آرزو می‌کنم، گفت: امیداورم آن چنان معلمین و مدیران و خانواده‌ها در سلامت فرزندان و عزیران ما کوشا باشند که هیچ مشکلی در هفته‌ها و ماه‌های آینده از بازگشایی مدارس در کشور نداشته باشیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت