کد خبر : 8118
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مرداد 1399 - 11:36

خطای انسانی در وزارت ورزش/ پرسپولیس محروم می‌شود

خطای انسانی در وزارت ورزش/ پرسپولیس محروم می‌شود

روزهای خوش باشگاه پرسپولیس با سرمربی پرآوازه کروات به انتها رسیده و حالا پس از روزهای گرم و زیبا، چشم‌انداز آینده قرمزها محدود به سرمای استخوان‌سوز و نابودی ریشه‌های تیم قهرمان است. به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا، داستان برانکوی کروات و پرسپولیس از آن دسته ماجراهایی است که روزهای خوشی را با پایانی تلخ به اتمام

روزهای خوش باشگاه پرسپولیس با سرمربی پرآوازه کروات به انتها رسیده و حالا پس از روزهای گرم و زیبا، چشم‌انداز آینده قرمزها محدود به سرمای استخوان‌سوز و نابودی ریشه‌های تیم قهرمان است.

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا، داستان برانکوی کروات و پرسپولیس از آن دسته ماجراهایی است که روزهای خوشی را با پایانی تلخ به اتمام می‌رساند. قرمزهای پایتخت پس از قریب به ۱۰ سال حسرت قهرمانی در لیگ برتر با برانکو به ۳ قهرمانی پیاپی، حضور در نیمه‌نهایی و فینال لیگ قهرمانان آسیا و پی‌ریزی‌های قهرمانی چهارم رسیدند، اما این موفقیت‌ها هرگز توسط کادر مدیریتی به‌خوبی شناسایی و دیده نشد تا کار پرسپولیس و سرمربی محبوبش به CAS و فیفا کشیده شود.

برانکو ایوانکوویچ که در مورد دریافتی‌هایش از طرف پرسپولیس در سال آخر حضورش در این تیم هنوز هم شائبه‌هایی وجود دارد، پس از عدم دریافت معوقاتش از تیم تهرانی به فیفا شکایت برد تا مراحل وصول طلب‌هایش را از این نهاد پیگیری کند. اما ماجرای برانکو هنوز به جایی ختم نشده و مشکلات زیادی قرار است گریبان تیم قهرمان ایران را بگیرند.

در مدتی که فیفا برای پرداخت مطالبات برانکو تعیین کرده بود، بارها صحبت از پرداخت مبالغی به حساب مربی کروات در کشور عمان توسط مسئولان باشگاه پرسپولیس بیان شد اما با نامه‌هایی که فیفا به باشگاه پرسپولیس ارسال کرد و پس از صحبت‌های وکیل رسمی برانکو در مسئله فعلی، مشخص شد تمام ادعاها و بیانیه‌های پرسپولیسی‌ها در مورد پرداخت مطالبات برانکو چیزی بیشتر از یک «دروغ بزرگ» نبوده است.

مهدی رسول‌پناه، سرپرست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس که پس از خروج محمدحسن انصاری‌فر از این باشگاه به تصدی مقام ریاست رسید، کوچک‌ترین پیشرفتی در پرونده برانکو نداشته و فقط آوارها را روی سر قرمزها بیشتر و اوضاع را وخیم‌تر کرده است. وی که رسیدن به کرسی مدیریت باشگاه پرسپولیس را از صندلی چرخدار دندانپزشکی و دوستی با مسعود سلطانی‌فر آغاز کرد، در ماجرایی که شاید حتی به محرومیت از پنجره‌های نقل و انتقالاتی و همچنین کسر امتیاز منتهی شود یکی از متهمان ردیف اول به‌شمار می‌رود.

اخطارها و ضرب‌الاجل‌هایی که فیفا به باشگاه پرسپولیس ارسال و ابلاغ می‌کرد توسط مدیریت این باشگاه جدی گرفته نمی‌شد و همواره مسئولین این باشگاه پرطرفدار به‌دنبال راه فرار و راه‌های دیگری غیر از آنچه قانون فدراسیون جهانی فوتبال ارائه می‌کند بوده‌اند. پس از طرح شکایت برانکو مبنی بر دریافت حق‌الزحمه و غرامت دیرکرد آن از جانب باشگاه پرسپولیس، مدیران وقت و پس از آن‌ها مهدی رسول‌پناه به‌جای مذاکره هرچه سریع‌تر برای بهبود شرایط و نحوه پرداخت و همچنین تعامل برای قسط‌بندی و یا در بهترین شرایط اتخاذ چند درصد تخفیف، ۱۳۰۰ صفحه مدرک و لایحه بی‌اساس را برای دفاع از قرمزها به فیفا فرستاد تا برانکو بیشتر از قبل تحریک شود و دیگر حتی برای کسر و تخفیف یک درصد از قراردادش هم کوتاه نیاید.

رسول‌پناه پس از افتضاح مدارک ۱۳۰۰ صفحه‌ای که به واکنش جدی وکیل برانکو و تغییر مواضع آن‌ها نسبت به باشگاه پرسپولیس منتهی شد، ادعا کرد که آن حجم از مدارک و لوایح تنها «فتوکپی»هایی بوده‌اند که به اشتباه برای فیفا ارسال شده است! دندانپزشک وزیر ورزش با این عذر بدتر از گناه نشان داد که نه‌تنها از مدیریت کلان در شرایط بحرانی چیزی نمی‌داند، بلکه اصلاً حواسش به اطرافش هم نیست و یک تنه پرسپولیس را به قعر چاه می‌فرستد.

رسول‌پناه: مسئله پرداخت‌ها زمان‌بر است

سرپرست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس در گفت‌وگویی راجع به شرایط پرونده برانکو و دیگر طلب‌کاران این باشگاه گفت: ما مطالباتی در حدود ۴۳۰ هزار یورو در فیفا داشتیم که پرونده زلاتکو و ایگور را از این طریق پرداخت کردیم. این مسئله روند خاصی دارد و فیفا نیز امروز آن را تأیید کرد. طلب نیلسون و گابریل را از این طریق پرداخت کردیم و زمان‌بر بود. از طرفی، چون در فیفا پولی نداشتیم، از طریق انتقال علیرضا بیرانوند به آنتروپ بلژیک مبلغ ۵۱۵ هزار دلار چهارشنبه به حساب باشگاه پرسپولیس نشست و بعدازظهر همان روز نیز سریعا انتقال پول به حساب برانکو در عمان را شروع کردیم. ما نیز جداگانه ۲۳۰ هزار یورو روز سه‌شنبه پرداخت کردیم. در مجموع ۸۵۰ هزار یورو درباره برانکو و دستیارانش را در حدود ۶۰ درصد پرداخت کنیم. ما از طریق عمان پول برانکو را دادیم که برخی از این مبالغ شنبه به حساب او نشسته و مابقی نیز حتما فردا به حساب او می‌نشیند.

وکیل برانکو: پرسپولیس دروغ می‌گوید!

مهدی رسول‌پناه که در آخرین اظهارات خود در خصوص طلب برانکو ایوانکوویچ اعلام کرده بود ۶۰ درصد طلب این مربی کروات را پرداخته‌اند، واکنش شدید وکیل برانکو را برانگیخت. در مقابل دارو بوشیچ، وکیل سرمربی سابق تیم پرسپولیس با رد این اظهارات گفت: فردا به محض بازگشایی بانک‌ها در عمان، دو چک از باشگاه پرسپولیس داریم که قرار است آنها را به حساب بخوابانیم که آن هم ۱۰ درصد از کل طلب برانکو است. اگر این دو چک پاس شود مجموع پرداختی‌های باشگاه به برانکو تنها ۲۵ درصد می‌شود.
 

بوشیچ در ادامه افزود: اینکه باشگاه گفته ۶۰ درصد از طلب برانکو را پرداخت کرده، دروغی بیش نیست. مشکل باشگاه پرسپولیس زمانی شروع می‌شود که مجازات فیفا عملی شود.

با این شرایط بغرنج که رفتارهای باشگاه پرسپولیس و مدیران بی‌تجربه و بی‌خیال این باشگاه برای خود ساخته‌اند، برانکو و وکیل کارکشته‌اش شمشیر را برای قرمزها از رو بسته‌اند تا هرطوری شده هم مطالبات خود را دریافت کنند و هم اندکی مچ باشگاه را بخوابانند. دیرکردهای پرسپولیس علاوه براین‌که باشگاه را با غرامت‌های بیشتر و هزینه‌های به‌مراتب بالاتر مواجه خواهد کرد، شانس محرومیت و کسر امتیاز این باشگاه را نیز به طرز تصاعدی افزایش خواهد داد تا شاید حتی تیم قهرمان لیگ نوزدهم با ۶- امتیاز لیگ بیستم را آغاز کند.
 

فیفا با پرداخت بدهی پرسپولیس کنار نمی‌آید

ادعای مهدی رسول‌پناه مبنی بر این بود که باشگاه پرسپولیس از طریق مطالباتش در حساب‌های بلوکه شده باشگاه در فیفا، پرداخت بخشی از مطالبات مربیان کروات را انجام داده؛ اما بیانیه فیفا ۱۸۰ درجه با صحبت‌های سرپرست مدیرعاملی باشگاه متفاوت است. کمیته انضباطی فیفا روز گذشته در پاسخ به آخرین نامه باشگاه پرسپولیس طی یک نامه رسمی به آن‌ها اعلام کرد مدارک ارسال شده درباره این که بخش مالی فیفا قرار است مطالبات ایگور پانادیچ و زلاتکو ایوانکوویچ را بپردازد، مورد پذیرش این کمیته نیست چرا که بخش مالی فیفا هنوز به طور رسمی نپذیرفته که از محل درآمدهای پرسپولیس نزد فیفا مطالبات ایگور پانادیچ و زلاتکو ایوانکوویچ را بپردازد. در این نامه کمیته انضباطی فیفا به پرسپولیس اعلام کرده با وجود این که سود دیرکرد توسط این باشگاه پرداخت شده اما پرسپولیس مسئول پرداخت اصل طلب این دو مربی  سابق خود است و هر چه زودتر باید طلب آن‌ها به حسابشان در عمان واریز شود.

پنجره‌هایی که شاید بسته شوند

شاید پس از اظهارات بالا فکر کنیم پس از پرداخت مطالبات سنگین سرمربی کروات و دستیاران او توسط باشگاه پرسپولیس، دیگر خطرات کسر امتیاز و محرومیت از ترنسفرویندوهای سال آینده گریبان‌گیر قرمزها نشود، نظریه‌ای که البته مهدی رسول‌پناه در ادامه خبرهای ناخوشش آن‌را رد می‌کند. سرپرست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس گفت: نمی‌توانیم بگوییم صددرصد این اتفاق نمی‌افتد اما حسن نیت‌مان را به فیفا و برانکو نشان دادیم که می‌خواهیم پولش را پرداخت کنیم. باشگاه پرسپولیس به غیر از پرداختی به برانکو، مشکلات دیگری هم دارد؛ روز گذشته پول خارجی‌ها را پرداخت کردیم، بحث تقویت تیم را داریم و بودجه‌ای نیز برای جذب بازیکنان جدید اختصاص دادیم و طبیعی بود که پرداخت کامل پول برانکو به ما فشار زیادی وارد می‌کرد.

پس از اتفاقات اخیر باشگاه پرسپولیس و افشای نحوه قرارداد بستن مدیران این باشگاه با کارگزاری‌ها، و پس از نمایان شدن ضعف مدیریتی در ساختار این باشگاه مشخص می‌شود که نتیجه انتخاب‌های مبتنی بر رفاقت و بذل و بخشش کردن پست‌های مهم دولتی توسط وزارت ورزش و جوانان به افراد ناصالح، قاعدتاً نباید نتیجه‌ای بهتر از محرومیت و افتضاح آبرویی در مجامع بین‌المللی به‌بار بیاورد. مدیریت جدید باشگاه پرسپولیس مانند دو مدیر قبلی تنها «مدیر هزینه» است و نه‌تنها نتوانسته منابع مالی محدود باشگاه را بیشتر و درآمد قرمزها را بهتر کند، بلکه تنها هزینه‌ها را بیشتر کرده تا یک آبروریزی بزرگ دیگر روبروی ساختمان باشگاه چنبره بزند.

منبع:دانا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت