کد خبر : 12322
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 10 آگوست 2021 - 23:36

جمع‌آوری “کشتارگاه مرغ تُرَنگ کوهستان” به علت ۲۶ سال فعالیت غیر مجاز در زمینه مرغداری

جمع‌آوری “کشتارگاه مرغ تُرَنگ کوهستان” به علت ۲۶ سال فعالیت غیر مجاز در زمینه مرغداری

فعالیت ۲۶ساله یک واحد کشتارگاه مرغ غیر مجاز که فاقد ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی و زیست‌محیطی می‌باشد، سلامت شهروندان نوشهری را مورد تهدید جدی قرار داده است!

فعالیت ۲۶ساله یک واحد کشتارگاه مرغ غیر مجاز که فاقد ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی و زیست‌محیطی می‌باشد، سلامت شهروندان نوشهری را مورد تهدید جدی قرار داده است!

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا؛ کشتارگاه مرغ ترنگ کوهستان واقع در ضلع جنوبی کمربندی نوشهر، در محدوده شهرک فرمانداری سابق و قائم گردکل، روبروی پمپ‌بنزین، علیرغم مخالفت‌های اهالی این محدوده که شامل اعتراضات ۲۶ساله می‌گردد؛ متاسفانه با کوتاهی ازسوی برخی مسئولین در طیِ این سالیان نه‌چندان کوتاه؛ موجب سلب آسایش و مورد تهدید شدید بهداشتی و زیست‌محیطی شهروندان این منطقه و دیگر مناطق مجاور گردیده است.

این واحد غیرمجاز و نامتعارف کشتارگاه مرغ، مجوز ابتدایی و موقت و کوتاه‌مدت ۴ساله خود را در سال ۱۳۷۴ اخذ نمود که قاعدتاً بایستی فعالیت‌اش در سال۱۳۷۸ به پایان می‌رسید، اما در کمال ناباوری، واحد غیربهداشتی و غیراستاندارد مذکور، جز در مواردی کوتاه که منجر به پلمب موقت این واحد گشت، همچنان به صورت کاملاً غیر قانونی به فعالیت خود ادامه داد.

از فقدان تاسیسات استاندارد، ازجمله فقدان دستگاه‌های مکانیزه، سردخانه‌ای و سیستم تصفیه پسآب‌های آلوده آن که بگذریم، قرار داشتن این واحد کشتارگاه در حریم مسکونی که شامل همسایگی قریب ۱۰ خانوار می‌گردد، کافی است تا مسئولین چاره‌ای عاجل نسبت به جمع‌آوری این واحد کشتارگاه پیشبینی نمایند.
بوی متعفن و آزاردهنده این کشتارگاه، به جهت معدوم‌سازی غیر اصولی و غیربهداشتی امعاء و احشاء باقی‌مانده از کشتار، که بخشی از آن سوزانده و بخشی نیز در طبیعت اطراف این واحد صنفی غیر مجاز رهاسازی می‌گردد؛ تا شعاع چند کیلومتری موجب آزار شهروندان نوشهری می‌شود.
بخشی دیگر از باقیمانده دور ریز کشتار نیز شب هنگام توسط افرادی جهت استفاده‌های نامعلوم، از این کشتارگاه خارج می‌گردد!

لازم به ذکر است که؛ این واحد غیراستاندارد کشتارگاه به جهت هدایت خونآبه و پسآب‌های خطرناک، آلوده و میکربیِ خود از طریق نهری قدیمی، به رودخانه گردکل، سپس شهر رود و در نهایت به دریا، تهدیدی جدی برای به مخاطره انداختن بهداشت و سلامت شهروندان نوشهری به شمار می‌آید.

همچنین از آنجا که این واحد غیر بهداشتی، از همان روزهای نخست، فاقد آب تصفیه شده و تمیز جهت شستشوی کشتار روزانه خود بود، در مقطعی اقدام به حفرِ چاهی جهت آب مورد نیاز جهت شستشوی کشتار می‌نماید. چاهی که خود به دلیل مجاورت با چاه‌های فاضلاب ساکنین منطقه، یقیناً با آلودگی‌های بهداشتی و میکربی فراوان روبروست!!

گفتنی است؛ در دهه۸۰، اهالی معترض این منطقه درپیِ تلاشی قریب یک دهه جهت جمع‌آوری این کشتارگاه غیرِاستاندارد، مورخ سی‌ام مرداد ۱۳۸۶ با اخذ دستوری از سوی مدیرِ کل حفاظت محیط زیست مازندران، خطاب به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نوشهر و چالوس موفق به تعطیلی واحد مزبور می‌گردند. اما به دلائل نامعلوم و قابل تعمق؛ تنها پس از یک‌هفته، آنهم بدون تغییری در موانع بهداشتی و زیست محیطی و تاسیسات مکانیزه این واحد، مجدداً این کشتارگاه، فعالیت غیر اصولی خود را از سر می‌گیرد!!

لازم به ذکر است؛ این واحد کشتارگاهِ فاقدِ مجوزهای لازمِ فعالیت، قانوناً نبایستی در محدوده‌ی مسکونی دائر گردد. حال آنکه در بدترین شرایط بهداشتی و در فقدان کمترین امکانات کشتارگاهی استاندارد، با واحدهای مسکونی احاطه شده است و مسلماً هدایت پسآب‌های آلاینده و میکروبیِ آن، طیِ ۲۶سالِ گذشته، به رودخانه گردکل، سپس به شهر رود و در نهایت به دریا، عوارض بهداشتی بسیاری را رقم زده است که معلوم نیست کدام مسئول را باید پاسخگوی این کوتاهی ۲۶ساله بدانیم!

این واحد کشتارگاهِ غیرِ مجاز، اگرچه در پیِ اعتراضات مکرر اهالی در ۲۶سالِ اخیر، در چند ماهه‌ی گذشته تعطیل گردید؛ اما اخبارِ واصله، از بازگشایی قریب‌الوقوع و مجدد آن حکایت دارد! آنهم در شرایطی که نه‌تنها هیچ‌گونه امکان استاندارد منطبق با موازین قانونی فعالیت کشتارگاه‌ها، در این واحد تغییر نکرده و رعایت نگردیده است!

از دادستانی محترم شهرستان، فرماندار، نماینده‌ی مردم منطقه در خانه ملت، بخشدارِ بخش مرکزی نوشهر، مسئولین شبکه بهداشت، محیطِ زیست، دامپزشکی و… انتظار می‌رود؛ نسبت به جمع‌آوری این واحد غیراستاندارد، غیر اصولی و غیر بهداشتی، اقدام موثر است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت

منابع طبیعی