کد خبر : 18179
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 24 ژانویه 2023 - 19:54

انعقاد ۳۶ تفاهنامه بین دهیاری ، اعضای شوراهای روستایی ومجهز به وسایل اولیه اطفای حریق امضاء شد

انعقاد ۳۶ تفاهنامه بین دهیاری ، اعضای شوراهای روستایی ومجهز به وسایل اولیه اطفای حریق امضاء شد
با مشارکت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری 14 پایگاه مردمی اطفای حریق در روستاهای حاشیه جنگل استان سمنان افتتاح شد. 

با مشارکت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری // پیشگیری آتش سوزی در مراتع و جنگلها ۱۴ پایگاه مردمی اطفای حریق در روستاهای حاشیه جنگل استان سمنان افتتاح شد.
جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان درجلسه کمیته تخصصی استانی حفظ و صیانت از جنگلها و مراتع به میزبانی مدیریت بحران استانداری سمنان در سالن جلسات این مدیریت عنوان کرد: عرصه های منابع طبیعی ازسرمایه های ملی و خدادادی است که تخریب آنها موجب اثرات مخرب در اکوسیستم و شرایط اکولوژیکی خواهد شد. در چنین شرایطی وظیفه همه دولتمردان و آحاد ملت است تا در زمینه حفظ و حراست از این منابع خدادادی دست به کار شوند و با برنامه ریزی و اقدامات مناسب و همه جانبه باعث رفع عوامل بازدارنده مخرب و نابود کننده از جمله حریق در عرصه های جنگلی و مرتعی گردند.
جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار داشت: طبق قانون حفاظت و بهره برداری مصوب ۱۳۴۶ با اصلاحات بعد از آن و طبق تبصره ذیل ماده ۴۷ کلیه مامورین دولتی اعم از لشکری و کشوری و شهرداریهای نزدیک محل آتش سوزی در مقابل تقاضای منابع طبیعی-نیروی انتظامی و بخشداری می بایست با کلیه وسایل ممکن در آتش نشانی کمک نمایند و درصورت عدم مشارکت مشمول برخورد قانونی می گردند.
جعفرمرادی حقیقی عنوان کرد: با تشکیل دوره های آموزشی در بین مردم، دهیاران و اعضای شورای روستاها جهت پیشگیری و بحران جدی و گسترده آتش سوزی در مراتع و جنگلها اقدامات بسیار خوب و موثرانجام و ۱۴ پایگاه مردمی اطفای حریق در روستاهای حاشیه جنگل افتتاح شد.
وی گفت: همکاری‌های بسیار خوبی بین نیروهای منابع طبیعی ، تشکلهای مردم نهاد و هچنین بهره بردارن مراتع در کل استان وجود دارد و با تمهیداتی که اندیشیده شده حریق‌های این استان بیشتر در ساعات اولیه مهار می‌شود و این شرایط مدیون زحمات و تلاشهای نیروهای مردمی و منابع طبیعی است. که در همین راستا  ۳۶ تفاهنامه بین دهیاری ، اعضای شوراهای روستایی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منعقد گردید وبه وسایل اولیه اطفای حریق مجهز شدند.
جعفرمرادی حقیقی در ادامه افزود : در قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها، حضور همه قوای لشکری و کشوری جهت اطفاء حریق تاکید شده و عدم مشارکت جرم قابل پیگرد قانونی محسوب شده است. با تصویب قانون مدیریت بحران کشور مشارکت همه دستگاه های اجرایی در مواجهه با بحرانهای اتفاق افتاده مانند آتش سوزی در عرصه های طبیعی الزامی و قابل اجرا تلقی شده و قصور در عدم مشارکت مشمول پیگرد قانونی گردیده است هدف اصلی این طرح ایجاد بسیج عمومی بین دستگاه های عضو ستاد بحران حریق استان و آحاد مردم برای پیشگیری و اطفاء بموقع و سریع آتش سوزیها است تا با حفاظت سرمایه گرانبهای منابع طبیعی و محیط زیست استان، خسارات وارده را به حداقل برسانیم.
جعفرمرادی حقیقی گفت: در همین راستا در جهت توسعه پایدار استان و برنامه ریزی صحیح و اصولی و بکارگیری بهتر و کارآمدتر پرسنل و استفاده ازظرفیت و ادوات دستگاههای اجرایی و اجرای  برنامه عملیاتی اطفاء حریق جنگلها و مراتع تشکیل کمیته تخصصی استانی حفظ و صیانت از جنگلها و مراتع در دستور کار مدیریت بحران استانداری سمنان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار گرفت.
جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار داشت: با تشکیل جلسات کارشناسی موارد مورد نظر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و در جلسه نهایی با حضور مدیر کل مدیریت بحران استانداری سمنان مقرر گردید به منظور اقدام به موقع و برنامه ریزی شده در مواجه با حریق های احتمالی گسترده در سطح جنگلها و مراتع با حضور به موقع دستگاههای عضو کمیته و تشکلهای مردمی و مشارکت مردم  در کوتاه زمان و کمترین هزینه و حداقل خسارت به عرصه ها نسبا به اطفای حریق اقدام نمود. جعفرمرادی حقیقی عنوان کرد: بدون شک با تشکیل این کمیته و تدوین سناریو اطفای حریق با همکاریهای مشترک دستگاههای اجرایی و مشارکت عمومی در جهت پیشگیری و مقابله با بحران حریق در عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست طبیعی سطح استان را تقویت نموده و چه بسا از بروز حوادث مخرب بزرگ و هدررفت منابع خدادادی و سرمایه های موجود جلوگیری می نماید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت

منابع طبیعی