کد خبر : 12358
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 19 آگوست 2021 - 10:39

انتشار فراخوان چهاردهمین سوگواره ملی و هفتمین مسابقه بین‌المللی “مهر محرم”

انتشار فراخوان چهاردهمین سوگواره ملی و هفتمین مسابقه بین‌المللی “مهر محرم”

دبیر سوگواره ملی و بین‌المللی مهر محرم از انتشار فراخوان چهاردهمین سوگواره ملی و هفتمین سوگواره بین‌المللی “مهر محرم” خبر داد و گفت: آخرین مهلت ارسال آثار به این سوگوار تا ۱۵ مهر ۱۴۰۰ و پایان صفر خواهد بود.

دبیر سوگواره ملی و بین‌المللی مهر محرم از انتشار فراخوان چهاردهمین سوگواره ملی و هفتمین سوگواره بین‌المللی “مهر محرم” خبر داد و گفت: آخرین مهلت ارسال آثار به این سوگوار تا ۱۵ مهر ۱۴۰۰ و پایان صفر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری کارنامه فردا ،

میثم قدس پور گفت: با فرا رسیدن ماه محرم و با توجه به شیوع کرونا و با تأکید بر حفظ سلامت عزاداران حسینی و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان سـمنان با حمایت مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی و همکاری نهادهای استانی، ملی و بین المللی ذیل سوگواره بین المللی “ملت امام حسین (ع)” چهاردهمین سوگواره ملی و سومین پویش ملی تولید محتوای دیجیتال “مهر محرم” را برگزار می‌کنند.

وی گفت: سوگواره “ملت امام حسین (ع)” برآمده از سه سوگواره حسینی اشراق، بوی سیب و مهر محرم است که در سال های گذشته در بستر فضای مجازی برگزار می شد.

دبیر سوگواره مهر محرم گفت: این سه سوگواره با هدف هم افزایی، تخصصی سازی و تمرکز بر اهداف مشترک طی سال، تحت عنوان سوگواره ملت امام حسین (ع) فعالیت جدید خود را آغاز کرد که با توجه به همراهی قبلی مخاطبان و کاربران با هریک از سوگواره ها، مقرر شد هر مجموعه با عنوان قبلی خود ذیل عنوان کلی  “سوگواره ملت امام حسین (ع)” به فعالیت خود ادامه دهند تا در کنار حفظ مخاطبان، زمینه یکپارچه شدن سوگواره برای سال های آتی فراهم شود.

قدس پور با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای راهبری سوگواره ها، بخش عکس و ویدئو برعهده سوگواره مهر محرم است افزود: هدف کلی این سوگواره، جلب مشارکت عموم مردم برای تولید و نشر محتوای عاشورایی در فضای مجازی و بهره گیری از ظرفیت مردمی با ایجاد پویش تولید محتوای دیجیتال است.

دبیر سوگواره مهر محرم با اشاره به موضوعات و محورهای این سوگواره اظهار داشت: آیین ها و نمادهای هیات‌های خانگی (هر خانه یک حسینیه) مانند حسینیه ها و روضه های خانگی، پرچم های محرم و سیاهپوش نمودن فضا، نوحه سرایی کودکان، نوجوانان و مداحان و  تعزیه خوانی و روایت هنری از قیام عاشورا، از جمله محورهای این رویداد است. 

قدس پور ادامه داد: محرم و مسئولیت اجتماعی عزاداران حسینی در مواجهه با کرونا نیز دیگر محور این سوگواره است که شامل رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حفظ سلامت فردی و اجتماعی توسط عزاداران حسینی، هیات ها و تکایای مذهبی، کانونهای فرهنگی هنری مساجد، هیات ها و خیمه های مجازی و ایده های نو و خلاقانه عزاداری محرم در شرایط کرونایی می‌شود.

وی افزود: مقاومت و صبر عاشورایی شامل موضوعات دفاع مقدس (جانبازان ، آزادگان و ایثارگران)، سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی (جمهوری اسلامی حرم است، ما ملت امام حسینیم) و جبهه مقاومت در عراق ، سوریه، لبنان، یمن و “کمک مومنانه و همدلی حسینی” شامل رزمایش ملی مواسات (حب حسینی عامل مودت و کمک مومنانه)، نذر ماسک ، نذر ارزاق و فعالیت های جهادی ، خادمین حسینی، محورهای دیگر سوگواره ملت امام حسین (ع) است.

دبیر سوگواره مهر محرم گفت: زیارت به نیابت (به تو از دور سلام)، مهر اربعین (کمک های مومنانه و اقدامات بهداشتی موکب های حسینی) و عاشورا، معرفت و بصیرت شامل نماز و عاشورا، دشمن‌شناسی و عاشورا، سواد رسانه ای و عاشورا (نقش تحریف وقایع در عاشورا)، درس‌های عاشورا برای نسل امروز، درس های راهبردی زیارت عاشورا و امر به معروف و نهی از منکر نیز دیگر محورها و موضوعات این سوگواره است.

قدس پور افزود: پویش تولید محتوای دیجیتال مهرمحرم در دو بخش “پویش تولید محتوای عمومی” و  “پویش تولید محتوای حرفه ای” برگزار می شود.

وی با اشاره به روش های شرکت در پویش تولید محتوای عمومی بیان کرد: علاقه مندان می توانند از طریق نشر محتوا در شبکه های اجتماعی با کلید واژه #ملت_امام_حسین، از طریق ثبت نام و بارگذاری در سامانه پلتزار (شبکه فعالان فرهنگی دیجیتال) به نشانی www.platzaar.ir و از طریق ثبت نام و بارگذاری در سایت مهرمحرم به نشانی اینترنتی: www.MehreMoharram.ir در این سوگواه شرکت کنند.

دبیر سوگواره مهر محرم با بیان اینکه محتواهای تولیدی در همه قالب های عکس و ویدئو می توانند در این پویش شرکت کنند اظهار داشت: شرکت عموم مردم و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در پویش تولید محتوای مهر محرم آزاد است، محدودیتی در تعداد آثار ارسالی هر فرد در قالب های مورد پذیرش پویش وجود ندارد و محتواهای پویش می تواند با گوشی تلفن همراه تولید شده باشد.

وی با تاکید بر اینکه برای اطمینان از شرکت اثر در پویش، شایسته است که اطلاعات مورد نیاز در صفحه ویژه پویش عمومی در سایت مهرمحرم نیز بارگذاری شود افزود: معیارهای فنی، زیبایی شناسی، محتوایی و تعداد بازدید محتوا از جمله ملاک های تأثیرگذار در داوری پویش عمومی مقرر شد.

قدس پور افزود: آثار برتر بر روی سایت سوگواره به نشانی www.MehreMoharram.ir به نمایش گذاشته می‌شود و در شبکه های اجتماعی از طریق دبیرخانه پویش بازنشر می گردد و دبیرخانه پویش برای تولید آثار تبلیغی پویش و نمایش آن در فضای مجازی و صداوسیما، اجازه استفاده از آثار را دارد.

وی از اهدای جوائز نقدی ۱۰ میلیون ریالی به همراه لوح سپاس به ۲۵ اثر برگزیده پویش عمومی مهر محرم خبر داد و با اشاره به قالب‌های پویش تولید محتوای حرفه ای گفت: قالب فیلم کوتاه سه دقیقه ای شامل داستانی کوتاه، مستند، پویانمایی، موشن‌گرافیک و نماهنگ و قالب عکس شامل تک‌عکس حرفه ای و مجموعه عکس می‌شود.

قدس پور بیان کرد: ارسال آثار فیلم کوتاه برای عموم آزاد است؛ حداقل زمان هر فیلم کوتاه ۱ دقیقه و حداکثر ۳ دقیقه باید باشد.

دبیر سوگواره مهر محرم گفت: امکان بارگذاری اثر تا حجم ۲۰ مگابایت برای هر فیلم کوتاه در سامانه مهر محرم فراهم شده است و کلیه فیلم‌سازان باید نسبت به بارگذاری اثر با فرمت کم‌حجم اقدام کنند و کد رهگیری که سامانه بابت هر اثر اختصاص می دهد را بر روی لوح فشرده حاوی فایل با کیفیت اثر نوشته و به آدرس دبیرخانه پست کنند.

قدس پور بیان کرد: اصل فیلم های برگزیده باید با یکی از فرمت های DV ، HD ، HDV و FULL HD ارائه شود و اگر اثر ارسالی با تلفن همراه ساخته شده باشد کلیه فرمت های رایج مورد قبول و ذکر مدل گوشی الزامی است.

وی افزود: فیلم های ارسالی باید از تیتراژ ابتدایی و پایانی برخوردار باشند و زمان تیتراژ قابل قبول حداکثر ۲۰ ثانیه است.

دبیرکل سوگواره مهرمحرم گفت: دبیرخانه مسابقه برای تولید آثار تبلیغی و تلویزیونی مسابقه و نمایش آن در فضای مجازی و صداوسیما ، اجازه استفاده از آثار را دارد. 

قدس پور با اشاره به اینکه ارسال آثار عکس نیز  برای عموم آزاد است گفت: هر عکاس می تواند با در نظر گرفتن همه موضوعات مسابقه، در بخش تک عکس حرفه ای ملی در مجموع ۷ تک عکس و در بخش مجموعه عکس حداقل ۴ و حداکثر ۷ قطعه عکس را ارسال کند، نگاه های هنری نو و خلاقانه به محرم و قیام عاشورا در ارزیابی نهایی هیات داوران مورد توجه خواهد بود.

وی افزود: در مجموعه عکس، عکاس تلاش می‌کند سوژه مشخصی را شناسایی و دنبال نماید و با برقراری ارتباط تصویری میان عکس‌ها ، موضوع مورد نظر را به نحو کامل‌تری بیان کند از این رو درج توضیحات مربوط به مجموعه عکس (Caption) ضروری است. 

دبیر سوگواره مهر محرم گفت: عکس ها باید با فرمت JPEG و سایز ضلع کوچک حداقل ۲ هزار پیکسل بارزولوشن ۳۰۰dpi با حجم حداقل ٢ و حداکثر ۱۰ مگابایت و صرفاً از طریق بارگذاری هنگام ثبت اثر انجام شود.

قدس پور گفت: ترجیح دبیرخانه بر دریافت آثار مربوط به ۲ سال اخیر یعنی سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ است و آثار ارسالی نباید به سیزدهمین سوگواره مهرمحرم ارسال شده باشد.

وی افزود: شرکت کنندگان باید عکس های خود را با نام خانوادگی خود به صورت انگلیسی و شماره‌گذاری شده ارسال کنند.

دبیر سوگواره مهر محرم گفت: آثار باید مستند باشد و از هرگونه دست‌کاری با نرم افزارهای رایانه ای یا حک و اصلاحی که جنبه مستند بودن عکس را مخدوش می‌سازد اجتناب شود.

قدس پور با بیان اینکه عکس های ارسالی نباید دارای امضای عکاس، تاریخ، پاسپارتو، قاب، واترمارک و لوگو باشند افزود: به منظور بررسی آثار توسط هیات داوران در جلسه داوری و جلوگیری از تضییع حق هر یک از عکاسان، بهتر است اطلاعات EXIF همراه تصاویر حذف نشود.

دبیر سوگواره مهرمحرم گفت: برگزارکننده، کلیه حقوق چاپ و نشر آثار اعم از دیجیتال یا چاپ ورقی و برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و نمایش در فضای مجازی و صدا و سیما را دارد.

قدس پور بیان کرد: عکاسانی که آثارشان برای نمایشگاه انتخاب می شود باید فایل اصلی اثر را با بالاترین کیفیت در مدت زمان اعلام شده به دبیرخانه مسابقه ارسال کنند و دبیرخانه ارسال کننده را صاحب اثر می‌شناسد و در صورتی که خلاف آن اثبات شود اثر از مسابقه حذف و کلیه امتیازات متعلق به آن باطل می‌شود.

دبیر سوگواره مهر محرم گفت: در صورت برگزاری نمایشگاه عکس، به کلیه‌ شرکت کنندگان در بخش حرفه ای عکس که آثارشان به نمایشگاه راه می‌یابد، گواهی حضور در نمایشگاه و حق تألیف به مبلغ یک میلیون ریال برای هر اثر اهدا می شود.

قدس پور با اشاره به جوایز پویش تولید محتوای حرفه ای گفت: برترین اثر داستانی کوتاه فیلم کوتاه ۳ دقیقه ای، برترین اثر مستند، برترین اثر انیمیشن، برترین اثر موشن گرافیک و برترین اثر نماهنگ هرکدام لوح سپاس، تندیس و ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به جوایز بخش عکس سومـین پویـش ملی تولیـد محتـوای دیجیتـال گفت: در بخش تک عکس حرفه ای برگزیدگان علاوه بر لوح سپاس و تندیس، نفر اول ۴۰ میلیون ریال، نفر دوم ۳۰ میلیون ریال و  نفر سوم ۲۰ میلیون ریال هدیه نقدی دریافت می‌کنند.

دبیر سوگواره مهر محرم گفت: در بخش مجموعه عکس نیز برگزیدگان علاوه بر لوح سپاس و تندیس، نفر اول ۴۰ میلیون ریال، نفر دوم ۳۰ میلیون ریال و نفر سوم ۲۰ میلیون ریال هدیه نقدی دریافت می‌کنند.

قدس پور بیان کرد: به نفرات اول هر بخش، پس از پایان کرونا، یک سفر زمینی به عتبات عالیات در کشور عراق از طرف ستاد بازسازی عتبات عالیات تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: آخرین مهلت ارسال آثار تا ۱۵ مهر ۱۴۰۰ و پایان ماه صفر است.

دبیر سوگواره مهرمحرم گفت: دبیر تخصصی پویش تولید محتوای عمومی محمد علی طاهریان با شماره همراه ۰۹۳۹۲۳۱۳۰۷۴، دبیر تخصصی پویش تولید محتوای حرفه ای فیلم کوتاه سعید خجسته‌فر با شماره همراه ۰۹۰۱۰۳۵۱۴۹۶ و دبیر تخصصی پویش تولید محتوای حرفه ای عکس سید عابد میرمعصومی با شماره همراه ۰۹۱۰۰۶۳۳۴۹۹ هستند.

پوستر این جشنواره در مراسمی با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان رونمایی شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایثار و شهادت

منابع طبیعی